مرکز ناباروری رستاک

مشاوره بارداری چه اهمیتی دارند؟

بارداری و به دنیا آوردن نوزادی سالم به دانش کافی و عمیق در این حوزه نیاز دارد که عموم مردم از این دانش و آگاهی بهره‌مند نیستند. بدین ترتیب متخصصان حرفه‌ای جلساتی را تحت عنوان مشاوره های بارداری برگزار می‌کنند تا طی این جلسات به مادران در مورد روند قبل از بارداری و بعد از بارداری اطلاعات کاملی را ارائه دهند. به طور معمول مادران قبل از بارداری یا حتی در دوران اولیه حاملگی خود با استرس‌ها و تنش‌های زیادی روبرو هستند که شرکت در جلسات مشاوره کمک بزرگی برای آنها محسوب می‌شود. در واقع جلسات مشاوره های بارداری از اهمیت بالایی برخوردار هستند و برای همه مادران الزامی و ضروری خواهند بود. اگر با اهمیت این جلسات مشاوره آشنایی ندارید، مطلب زیر می‌تواند در این روند به شما کمک کند.

چرا مشاوره های بارداری الزامی هستند؟

بهترین مشاوره های بارداری

همان‌طور که شما برای انجام انواع کارها همانند انتخاب رشته یا دانشگاه باید از کمک مشاوران تحصیلی استفاده کنید یا قبل از انجام عمل بینی از متخصصان حرفه‌ای بهترین مشاوره را دریافت می‌کنید، برای بارداری نیز باید به سراغ جلسات مشاوره بروید و این جلسات مشاوره حتی از سایر مشاوره‌ها نیز اهمیت بیشتری دارند.

جلسات مشاوره های بارداری بر روی سلامت فیزیکی و وضعیت جسمانی مادر و نوزاد تمرکز دارند و از تضعیف روحیه مادر که منجر آسیب به جنین می‌شود نیز جلوگیری می‌کنند. متاسفانه در دوران بارداری مادران ممکن است با مشکلات مختلفی روبرو شوند که در زیر آنها را نام می‌بریم:

 • افسردگی
 • حمله‌های عصبی
 • اضطراب شدید
 • تغییرات هورمونی

با حضور و شرکت در جلسات مشاوره بارداری، مادران کمتر با چنین معضلاتی درگیر می‌شوند و در نتیجه مادر و جنین کمتر آسیب می‌بینند. البته به جز این مسائل در جلسات مشاوره‌های بارداری سلامت کامل جنین نیز تحت نظر قرار دارد و بیماری‌های والدین مورد بررسی قرار می‌گیرند. در بخش‌های بعدی بیشتر در مورد انواع مشاوره‌های بارداری توضیح می‌دهیم.

انواع مشاوره های بارداری

مسائل مهم زیادی در جلسات مشاوره های بارداری مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرند. متخصص با توجه به شرایط زوجین می‌تواند بهترین مشاوره را برای آنها تعبیه کند. اگر والدین به بیماری خاصی مبتلا باشند باید در جلسات مشاوره با متخصص حرفه‌ای صحبت کنند تا بتوانند راه‌حل مناسبی برای رفع این بیماری بیابند.

نادیده گرفتن این مشکلات قبل از باردار و حتی در دوران بارداری صدمات جبران‌ناپذیری برای مادر و جنین به همراه خواهد داشت. بدین ترتیب مشاوره بارداری از اهمیت بالایی برخوردار است که نباید آن را نادیده یا دست کم گرفت. در ضمن جلسات مشاوره بارداری تنها مربوط به دوران حاملگی نیست بلکه در دوران قبل از بارداری نیز باید از این جلسات مشاوره استفاده کنید.

مشاوره‌های مربوط به بارداری در 3 دسته مهم قرار دارند که هر یک از آنها بر روی امور مشخصی تمرکز دارد. به هر حال زوجین باید قبل از شروع روند بارداری با پزشک متخصص خود صحبت کنند و اصلی‌ترین راهنمایی‌ها را بگیرند تا حاملگی سخت و پر پیچ و خمی به همراه نداشته باشند. در بخش‌های بعد 3 مورد از اصلی‌ترین جلسات مشاوره بارداری را به طور مفصل شرح می‌دهیم.

  بارداری، نکات قبل از بارداری و مراقبت‌های حین بارداری

مشاوره ژنتیک

یکی از کاربردی‌ترین مشاوره های بارداری، مشاوره ژنتیک است که البته برای همه زوجین ضروری نخواهد بود اما والدینی که با بیماری‌های ارثی دست و پنجه نرم می‌کنند باید این مشاوره را جدی بگیرند. از این رو کسانی که هنوز باردار نشده‌اند و به دلیل برخی از مشکلات ژنتیکی که دارند از بارداری می‌ترسند، با کمک مشاوره ژنتیک می‌توانند این شرایط سخت را پشت سر بگذارند.

کسانی که نگران بروز مشکلات جسمانی در فرزندشان هستند نیز باید به جلسات مشاوره ژنتیک مراجعه کنند و از خدمات حرفه‌ای متخصصان حاضر در این حوزه بهره‌مند شوند. مشاوره ژنتیکی حتی به افرادی که سرطان دارند کمک می‌کند تا بچه‌دار شوند. این نوع مشاوره قبل از بارداری باید انجام شود.

در نتیجه زوجینی که برای بارداری برنامه‌ریزی کرده‌اند می‌توانند از این جلسات مشاوره بهره‌مند شوند. همچنین زوجینی که قصد دارند از طریق IVF بچه‌دار شوند باید در این جلسات مشاوره حضور داشته باشند. برخی دیگر از زوجینی به جلسات مشاوره ژنتیک نیاز دارند عبارت هستند از:

 • زوجینی که می‌خواهند از ریسک بروز برخی از بیماری‌های خاص باخبر شوند
 • زوجینی که باید خطرات احتمالی را ارزیابی کنند
 • والدینی که مشکوک به داشت اختلالات ژنتیکی هستند
 • کسانی که در آشنایان نزدیک آنها اختلالات ژنتیکی سابقه دارد
 • زوجین نابارور
 • مادرانی که به طور مکرر سقط را تجربه کرده‌اند
 • مادرانی که نوزاد آنها در سنین شیرخوارگی فوت کرده است
 • کسانی که فرزندی با نقص مادرزادی دارند
 • زوجینی که فرزندی با ناتوانی‌های رشدی و ذهنی دارند
 • زوجینی که اعضای خانواده آنها ناتوانی ذهنی دارند
 • والدینی که بیش از 35 سال سن دارند
 • کسانی که به دلیل روش زندگی خود از نتیجه بارداری ترس دارند
 • مشاهده نتیجه غیر عادی بعد از سونوگرافی و آزمایش خون

در جلسات مشاوره ژنتیک چه خدماتی ارائه می‌شود؟

تعیین وقت برای مشاوره های بارداری

در صورتی که شما نیز سابقه ناباروری دارید یا به بارداری از IUI فکر می‌کنید، باید از خدمات ضروری مشاوره‌های ژنتیک قبل و بعد از بارداری کمک بگیرید. این جلسات مشاوره برای افرادی که خانواده‌شان سابقه ناباروری دارند نیز مفید و تاثیرگذار خواهند بود.

طی این جلسات مشاوره والدین می‌توانند به اطلاعات جامع و کاملی از خود کسب کنند و سپس برای بارداری موفق طبیعی یا مصنوعی دست به کار شوند. در این جلسات خدماتی همانند شناسایی، کنترل و درمان اختلالات ژنتیکی انجام می‌شود، همچنین بیماری‌های سرطان نیز توسط مشاور ژنتیک شناسایی می‌شوند.

جلسات مشاوره ژنتیک بیماری‌های بزرگسالان را نیز تشخیص می‌دهند و اختلالات کلی و جزئی آنها را رفع خواهند کرد. برای مثال طی این جلسات والدین مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی شناسایی می‌شوند و مشاور ژنتیک یا متخصص حرفه‌ای در صدد درمان بیماری‌ آنها نهایت تلاش خود را به کار می‌برد.

مشاوره تعیین جنسیت

دومین مشاوره بارداری، مربوط به تعیین جنسیت است که از دیگر مشاوره های بارداری ضروری محسوب می‌شود؛ زیرا برخی از والدینی که قصد دارند بچه‌دار شوند، بر سر جنسیت فرزند خود با اختلاف نظرهایی روبرو هستند. در جلسات مشاوره به والدین توضیح داده می‌شود که سلامت فرزند اصلی‌ترین مسئله است و نباید خیلی درگیر جنسیت نوزاد خود باشند.

  جنین اهدایی چند درصد شانس موفقیت دارد؟

البته متخصصان حرفه‌ای می‌توانند اطلاعات و روش‌هایی در اختیار والدین قرار دهند تا فرزندی با جنسیت دلخواه خود داشته باشند. برای رسیدن به هدف باید قبل از بارداری برنامه غذایی کاربردی داشته و به آن متعهد باشید تا در نهایت نتیجه دلخواه خود را به دست آورید.

طی این جلسات مشاوره مواردی که بر روی تعیین جنسیت فرزند شما تاثیر دارند را به طور خلاصه بازگو می‌کنند و راهنمایی‌های مربوط به ایجاد لقاح دختر یا پسر را در اختیارتان قرار می‌دهند. برخی از اصلی‌ترین مواردی که بر روی تعیین جنسیت فرزند شما تاثیر دارند را در زیر نام می‌بریم:

 • روش‌های مربوط به شستشوی واژینال
 • زمان برقراری رابطه جنسی
 • زمان ارگاسم والدین
 • پوزیشن‌های رابطه جنسی
 • رژیم غذایی و تغذیه

چه خدماتی در جلسات مشاوره تعیین جنسیت ارائه می‌شوند؟

 جلسات مشاوره تخصصی مربوط به تعیین جنسیت بیشتر برای والدینی کاربرد دارد که به صورت غیر طبیعی بچه‌دار می‌شوند؛ زیرا در روش‌های مصنوعی ایجاد لقاح، متخصصان می‌توانند به تغییر جنسیت جنین کمک کنند اما در روش‌های طبیعی تنها پیش از بارداری باید به موارد مختلفی توجه داشت.

طی این جلسات پدر و مادر را در مورد جنسیت فرزند خود آگاه می‌کنند و سعی دارند آنها را با مواردی که بر روی تعیین جنسیت تاثیرگذار هستند آشنا کنند. مشاوره تعیین جنسیت را باید تحت نظر متخصصان حرفه‌ای ناباروری انجام دهید تا بتوانید به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید.

مشاوره قبل از بارداری

شرکت در جلسات مشاوره های بارداری

متاسفانه حدود 12 درصد بانوان به هنگام بارداری افسرده و مضطرب هستند و این معضلات بر روی سلامت فرزند آنها نیز تاثیرگذار خواهد بود. برای جلوگیری از افسردگی و اضطراب دوران بارداری، مادران باید در جلسات مشاوره های بارداری شرکت کنند و قبل از حاملگی، موضوع فرزندآوری را بپذیرند.

طی جلسات مشاوره قبل از بارداری مادران می‌توانند مراحل مهم و ضروری را پشت سر بگذارند و بدنی آماده حاملگی داشته باشند. از آنجایی که بدن برخی از بانوان حدود 3 ماه زمان نیاز دارد تا برای بارداری آماده شوند، توصیه می‌کنیم حداقل 3 ماه قبل از بارداری خود در جلسات مشاوره شرکت کنید تا در زمان بارداری بدنی آماده پذیرش جنین داشته باشید.

طی جلسات قبل از بارداری، متخصص حرفه‌ای در مورد تمام استرس‌ها و ترس‌های شما صحبت می‌کند و سعی دارد مشکلات عصبی شما را بشناسد و در صدد رفع آنها برآید. بدون شک می‌دانید که اگر مادر استرس و اضطراب داشته باشد جنین نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد، پس قبل از بارداری سعی کنید از شر تمام احساسات منفی رها شوید.

آیا مشاوره های بارداری برای همه زوجین یکسان است؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت، هر یک از والدین و زوجین در شرایط متفاوت و خاصی بارداری را تجربه می‌کنند و فیزیک هیچ یک از آنها شبیه به یکدیگر نیست. بنابراین مشاوره های بارداری هر یک از زوجین با سایرین متفاوت است و به عوامل مختلفی همانند شرایط روحی یا فیزیکی آنها بستگی دارد.

  کورتاژ تشخیصی چیست و چرا انجام می‌شود؟

مادرانی که قصد بارداری دارند اما از برخی اختلالات روانی رنج می‌برند، باید در این جلسات مشاوره شرکت کنند اما موضوعاتی که در جلسه مشاوره آنها ذکر می‌شود یا جلسات مشاوره مادرانی که افسرده هستند متفاوت خواهد بود. همچنین جلسات مشاوره بارداری والدینی که با اختلالات شخصیتی دست و پنجه نرم می‌کنند با سایر والدین تفاوت دارد.

به طور کلی شما نیز با توجه به شرایط روحی و فیزیکی یا جسمانی خود باید در بهترین و مناسب‌ترین جلسات مشاوره بارداری شرکت کنید. سلامت یکی از فاکتورهای اصلی برای بارداری است که زوجین با کمک متخصصان و مشاوران حرفه‌ای می‌توانند از سلامت روان خود آگاه و مطمئن شوند و سپس برای بارداری دست به کار شوند.

هزینه مشاوره های بارداری

متخصص مشاوره های بارداری

با توجه به اینکه بارداری یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین اتفاقاتی است که در زندگی زوجین رخ می‌دهد، نباید آن را سطحی در نظر بگیرند. بنابراین برای دریافت بهترین مشاوره های بارداری بدون شک باید پول زیادی پرداخت شود. البته با توجه به موقعیت مکانی کلینیک مورد نظر و تخصص و تجربه فرد مشاور هزینه این مشاوره‌ها متغیر خواهد بود.

در نظر داشته باشید، والدین نابارور برای مشاوره‌های قبل از بارداری خود باید هزینه‌های بیشتری پرداخت کنند؛ زیرا بارداری آنها عادی نیز و روند پیچیده‌تری به همراه دارد. این در حالی است که والدینی که قصد دارند به صورت طبیعی بچه‌دار شوند می‌توانند از خدمات ارزان‌تر مربوط به مشاوره‌های بارداری بهره‌مند شوید.

در نهایت اینکه هزینه‌های نهایی مربوط به مشاوره بارداری تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی قرار دارد و به همین دلیل متخصص در ابتدا از شرایط جسمانی والدین باخبر می‌شود یا آنها را معاینه می‌کند. در ادامه با توجه به تعداد جلسات ضروری مشاوره بارداری و مشکلاتی که زوجین با آنها روبرو هستند متخصص و مشاور قبلی را به عنوان حق الزحمه مشاوره خود دریافت می‌کند.

انتخاب بهترین مشاور بارداری

با کمی جستجو در فضای مجازی و پرس و جو کردن از دوستان و آشنایان به طورحتم متخصصان و مشاوران زیادی را می‌یابید که برگزارکننده جلسات مشاوره بارداری هستند اما همه این مشاوران مجرب و باکیفیت نخواهند بود. در برخی موارد نیز مشاور مورد نظر تخصص و سابقه کافی را در مورد مشکل شما ندارد و نمی‌تواند خیلی خوب شما را راهنمایی کند.

پس باید در انتخاب مشاور قبل و بعد از بارداری خود دقت زیادی به خرج دهید و سعی کنید از کلینیک‌های باسابقه و مجربی کمک بگیرید که بیشترین اطلاعات مربوط به بارداری را در اختیارتان قرار دهند و بتوانند مشکل ناباروری شما را رفع کنند.

برای مثال کلینیک ناباروری رستاک یکی از کلینیک‌های متخصص و مشاور در حوزه بارداری است که بهترین خدمات را در اختیار زوجین متقاضی قرار می‌دهد. این کلینیک دارای تیمی متخصص از افراد حرفه‌ای و باسابقه است که بهترین مشاوره قبل از بارداری را نیز در اختیار والدین قرار می‌دهند.

فهرست مطالب

دلایل ناباروری مردان
ناباروری مردان چه دلایلی دارد؟

ناباروری به شرایطی گفته می‌شود که در آن فردی که از نظر جنسی فعال است توانایی تولید مثل نداشته باشد. زوجینی که روابط جنسی منظم داشته و از روش‌های پیشگیری استفاده نمی‌کنند اما پس از گذشت یک سال همچنان صاحب فرزند نمی‌شوند با معضل ناباروری روبرو هستند. به طور تقریبی

ادامه مطلب »
ناباروری زنان
ناباروری زنان چیست و چه دلایلی دارد؟

نگرانی‌های مربوط به ناباروری زنان ناباروری به معنای تلاش ناموفق و مکرر برای باردارشدن است که رابطه جنسی حفاظت نشده و دائمی حداقل به مدت یک سال تکرار می‌شود. طبق آمار، ارقام و آزمایش‌هایی که از زوجین دریافت شده است، یک سوم مشکلات مربوط به ناباروری از سلامت و وضعیت

ادامه مطلب »
عدم تناقض رابطه جنسی و بارداری
رابطه جنسی در زمان بارداری و بعد از بارداری  

آیا حاملگی علاقه شما به رابطه جنسی را افزایش داده است یا اینکه برقراری رابطه جنسی در زمان حاملگی آخرین چیزی است که به ذهن شما خطور می‌کند؟ در هر صورت بد نیست اطلاعات کاملی در مورد رابطه جنسی و بارداری داشته باشید تا بتوانید در این دوران خاص سالم

ادامه مطلب »