مرکز ناباروری رستاک

تست DFI چیست و چگونه انجام می‌شود؟

طبق آمار و اطلاعات به دست آمده، همان‌طور که زنان می‌توانند دلیل اصلی ناباروری زوجین محسوب شوند، مردان نیز تا 50 درصد احتمالات ناباروری را به خود اختصاص داده‌اند. دلایل زیادی برای ناباروری مردان وجود دارد که خوشبختانه در حال حاضر و با مجهز شدن کلینیک‌های درمان ناباروری می‌توان این دلایل را به راحتی تشخیص داد و برای رفع آنها دست به کار شد. تست DFI نیز یکی از همین روش‌ها برای آزمایش قدرت باروری اسپرم مردان به حساب می‌آید.

در برخی موارد مردان با کمبود مایع منی یا اسپرم سالم و طبیعی روبرو هستند و همین امر باعث ناباروری آنها شده است. در ضمن جهش‌های ژنتیکی نیز بر روی قدرت باروری اسپرم آنها تاثیرگذار خواهد بود. متاسفانه برخی از مردان به طور مادرزادی با اسپرم‌های ضعیفی به دنیا می‌آیند که خوشبختانه با کمک دارو و تغییر سبک زندگی می‌توان قدرت باروری اسپرم‌ها را افزایش داد. برای آشنایی بیشتر با روش تست اسپرم دی اف آی با ما همراه باشید.

آشنایی با تست DFI

بررسی شکست دی ان ای اسپرم از طریق تست DFI

شاید برایتان سوال شود که DFI مخفف چه کلماتی است. در علم پزشکی از لغات انگلیسی به وفور استفاده می‌شود. DNA Fragmentation Index نیز یکی از همین لغات انگلیسی کاربردی در کلینیک‌های حرفه‌ای تشخیص دلیل ناباروری و درمان آن است.

به زبان ساده DFI یک تست کاربردی برای بررسی آسیب وارد شده به DNA اسپرم است. با کمک این تست متخصص می‌تواند درصد سالم  و طبیعی بودن اسپرم‌ها را تشخیص دهد و همچنین میزان اسپرم‌هایی که دارای ماده ژنتیکی آسیب‌دیده و غیرطبیعی هستند را آزمایش کند.

به طور کلی وجود هر گونه آسیب در DNA اسپرم قدرت باروری آن را کاهش می‌دهد و از ایجاد لقاح موفق نیز جلوگیری می‌کند. همچنین این مشکل از رشد طبیعی و ضروری جنین نیز جلوگیری خواهد کرد. البته نگران نباشید در برخی موارد بعد از انجام تست DFI متخصص دارودرمانی را روش مناسبی برای رفع این مشکل تشخیص می‌دهد.

از آنجایی که کیفیت اسپرم‌ها در آزمایش اسپرموگرام مورد بررسی قرار گرفته نمی‌شوند، زوجین باید تست دی اف آی را نیز انجام دهند تا از کیفیت اسپرم‌های مرد مطمئن شوند. در برخی موارد با توجه به تشخیص و تجویز متخصص، آزمایش‌های DFI و اسپرموگرام به طور همزمان انجام می‌شوند.

نحوه انجام تست DFI

همان‌طور که گفتیم برای انجام تست DFI مایع منی مرد مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این روش، مرد باید به آزمایشگاه مورد نظر مراجعه کنید و مایع منی را درون یک ظرف استریل در اختیار متخصصان قرار دهد. سپس متخصصان و کارشناسان بلافاصله مایع منی را تحت بررسی و ارزیابی قرار می‌دهند.

  ناباروری و دلایل آن

اگر مرد ترجیح دهد، نمونه مایع منی را در منزل خود جمع کند، باید 15 الی 20 دقیقه بعد از استمنا، مایع منی را به آزمایشگاه برساند. سپس متخصصان مقداری اسید به مایع منی اضافه می‌کنند. در ادامه نمونه مورد نظر با رنگی خاص مخلوط می‌شود.

در نهایت نتیجه این تست با دستگاهی به نام فلوسیتومتری مشخص خواهد شد. توجه داشته باشید، در حال حاضر بیشتر آزمایشگاه‌های معتبر و مجرب از این دستگاه برای بررسی مایع منی مردان و ارزیابی کیفیت اسپرم‌ها استفاده می‌کنند. با وجود اینکه روش‌های مختلفی برای این تست وجود دارند اما فلوسیتومتری رایج‌ترین و بهترین روش به حساب می‌آید.

راهنمای نمونه‌برداری برای تست DFI

آزمایشگاه متخصص تست DFI

بهترین زمان برای جمع‌آوری نمونه تست DFI زمانی است که مرد 2 الی 5 روز فعالیت جنسی نداشته است. قبل از انجام نمونه‌برداری نباید بیش از 5 روز از فعالیت جنسی یا استمنا خودداری کرد؛ زیرا در این صورت کیفیت و تحرک اسپرم‌ها کاهش می‌یابد و ممکن است نتیجه این آزمایش به طور کامل منفی شود.

بیمار باید ظرف مناسب برای جمع‌آوری نمونه مایع منی را از آزمایشگاه تحویل بگیرد. در ضمن قبل از نمونه‌برداری مایع منی، فرد مورد نظر تا چند روز نباید نوشیدنی‌های الکلی مصرف کند. توصیه می‌شود برای رسیدن به بهترین نتیجه از این تست، بیمار از طریق استمنا و در آزمایشگاه نمونه مایع منی را جمع‌آوری کند.

فراموش نکنید مایع منی که از رابطه جنسی به دست آید، از ارزش کمتری برخوردار است و نمونه این مایع منی برای تست دی اف آی خیلی رضایت‌بخش نخواهد بود. توجه داشته باشید بهتر است برای جمع‌آوری مایع منی از کاندوم استفاده نشود؛ زیرا کاندوم‌های روغن‌کاری شده ممکن است بر روی نتیجه آزمایش تاثیرگذار باشند.

مزیت‌های تست DFI

از جمله بهترین مزیت‌های تست DFI می‌توان به سادگی و راحتی مراحل اجرای آن اشاره کرد. همچنین این تست خیلی سریع پاسخگو نیاز زوجین خواهد بود. بنابراین زوجینی که با اختلالات ناباروری دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌توانند با کمک همین تست مشکل خود را تشخیص دهند و برای رفع آن اقدامات لازم را به کار گیرند.

این تست به تشخیص فوری مشکل ناباروری اسپرم مردان کمک می‌کند. از این رو مردان با توجه به مشکلی که در اسپرم آنها وجود دارد می‌توانند به پزشک متخصص و کلینیک مجرب منتخب خود مراجعه کنند و برای باروری دست به کار شوند.

طبق آمار و گزارشات به دست آمده، این تست برخلاف سایر آزمایش‌های اسپرم مردان، نه تنها ساده‌تر و سریع‌تر است بلکه در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی می‌کند. در واقع تست دی اف آی به صرفه‌جویی در وقت و هزینه زوجین نیز کمک خواهد کرد.

  هیستروسکوپی، روشی برای تشخیص علت ناباروری

چرا تست DFI نیاز است؟

شکست DNA اسپرم و وجود مشکلات ژنتیکی در اسپرم‌ها به استرس اکسیداتیو مرتبط است. در صورتی که رادیکال‌های آزاد در بدن مردان تعادل نداشته باشند و آنتی اکسیدانت‌ها نیز با عدم تعادل روبرو باشند، این شکست و مشکل به وجود می‌آید.

شاید برایتان سوال شود که چه زمانی رادیکال‌های آزاد و آنتی اکسیدانت دچار عدم تعادل می‌شوند؟ برای پاسخ به این پرسش باید گفت، رژیم غذایی یکی از موثرترین عوامل به حساب می‌آید. مصرف بیش از حد ویتامین C، میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند به تدریج رادیکال‌های آزاد را حذف کند.

به طور کلی عواملی که استرس اکسیداتیو را افزایش دهند، آسیب و شکست DNA را نیز افزایش خواهند داد. البته عوامل تاثیرگذار دیگری نیز وجود دارند که در زیر آنها را به طور خلاصه نام می‌بریم:

 • وجود التهاب و عفونت‌های مزمن
 • ابتلا به دیابت و سرطان
 • واریکوسل
 • انجام شیمی درمانی و پرتو درمانی
 • داشتن تغذیه‌ای نامناسب
 • افزایش وزن
 • مصرف نوشیدنی‌های الکلی، مواد مخدر و سیگار
 • قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های محیطی و صنعتی
 • فشار خون بالا
 • بالا بودن سن
 • وجود هر نوع جهش ژنتیکی
 • بیشتر شدن دمای بیضه‌ها

بهترین کاندیدای انجام تست DFI

تست DFI متمرکز بر کیفیت اسپرم

در صورتی که مردی برای درمان سرطان خود در جلسات شیمی درمانی شرکت می‌کند، این امکان وجود دارد که کیفیت اسپرم‌های او زیاد خوب نباشد. در این صورت برای بررسی وضعیت و قدرت باروری اسپرم‌های مرد، باید از روش تست DFI کمک گرفت.

همچنین زوجینی که به طور دائم با سقط جنین روبرو هستند، ممکن است اسپرم‌هایی بی‌کیفیت داشته باشند که برای ارزیابی کیفیت اسپرم آنها این تست کاربردی و تاثیرگذار خواهد بود. ناگفته نماند در برخی موارد، رشد جنین متوقف می‌شود که همین امر نیز از دیگر دلایل مربوط به انجام تست دی اف آی محسوب می‌شود.

متخصصان حرفه‌ای حاضر در حوزه ناباروری این تست را به مردانی توصیه می‌کنند که قصد دارند از طریق IVF لقاحی به وجود آورند. در ضمن افرادی که بدون هیچ دلیل نابارور هستند، بهتر است این تست را انجام دهند. برخی دیگر از زوجینی که انجام آزمایش DFI به آنها توصیه می‌شود، در زیر نام برده شده‌اند:

 • زوجینی که به طور مکرر سقط جنین را تجربه می‌کنند
 • مردانی که بیش از 40 سال سن دارند
 • مردانی که به واریکوسل مبتلا هستند
 • مردانی که منی آنها غیرطبیعی است
 • مردانی که مصرف‌کننده الکل، تنباکو و غیره هستند

نتیجه حاصل از تست DFI

هر چه درصد شکست DNA کمتر باشد، احتمال باروری مردان بیشتر خواهد بود. به عبارت دیگر میزان اختلالات ژنتیکی با احتمال باروری مردان رابطه عکس دارد. به طور معمول مردانی که شکست DNA در آنها کمتر از 15 درصد است، قدرت باروری خوبی دارند.

  مشاوره بارداری چه اهمیتی دارند؟

در ادامه اگر این درصد شکست بین 15 تا 27 درصد محاسبه و ارزیابی شود، احتمال باروری مرد متوسط خواهد بود. اما در صورتی که درصد شکست DNA در اسپرم مردان بیش از 27 درصد باشد، متاسفانه احتمال باروری تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

افراد عادی با توانایی باروری بالا، کمتر از 15 درصد دچار شکست DNA اسپرم هستند اما افرادی که شانس باروری آنها بسیار کم است بیش از 27 درصد با شکست DNA اسپرم خود روبرو خواهند بود. این تست به زوجین کمک می‌کند تا برای باروری بیشتر اسپرم‌ها دست به کار شوند.

فایده تست DFI

آشنایی با کارایی تست DFI

با کمک این تست زوجین از علت اصلی ناباروری خود یا سقط جنین و عدم رشد جنین باخبر می‌شوند و می‌توانند برای رفع این مشکل دست به کار شوند. خوشبختانه شکست DNA اسپرم در برخی موارد با دارودرمانی رفع می‌شود و احتمال باروری مرد افزایش می‌یابد.

علاوه بر دارو درمانی روش‌های دیگری نیز برای درمان مشکل باروری و شکست DNA اسپرم مردان وجود دارد. در برخی مواقع افراد حتی با تغییر سبک زندگی خود، می‌توانند احتمال باروری را افزایش دهند. برای مثال مصرف‌کنندگان سیگار، با ترک این ماده نیکوتین‌دار می‌توانند قدرت باروری خود را بیشتر کنند.

در ضمن استرس نیز می‌تواند از جمله عواملی باشد که بر روی شکست DNA اسپرم تاثیر می‌گذارد. بعد از انجام تست DFI و دریافت نتیجه نهایی این آزمایش، مردان می‌توانند طبق توصیه متخصص مورد نظر برای افزایش قدرت باروری خود دست به کار شوند. حتی گاهی لازم است که محل کار خود را ترک کنند.

جمع‌بندی

با اینکه روش‌ها و آزمایش‌های مختلفی برای بررسی وضعیت کیفی و کمی اسپرم مردان وجود دارد، تست DFI یکی از بهترین و رایج‌ترین آزمایش‌ها برای ارزیابی قدرت باروری اسپرم مردان محسوب می‌شود. به خاطر داشته باشید در این روش، کارشناسان و متخصصان حرفه‌ای آزمایشگاه‌های مجرب حاضر در حوزه ناباروری به طور مستقیم بر روی مایع منی مرد آزمایش‌هایی انجام می‌دهند.

بدین ترتیب سعی کنید از کلینیک‌های مختصصی کمک بگیرید که به انواع وسایل و تجهیزات الزامی مجهز باشند و بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن نتیجه تست را در اختیار شما قرار دهند. کلینیک رستاک یکی از همین مراکز متخصص حاضر در حوزه ناباروری است که تیم حرفه‌ای آن در انجام این تست شما را راهنمایی خواهد کرد.

فهرست مطالب

طریقه مصرف قرص لتروزول برای بارداری
طریقه مصرف قرص لتروزول برای بارداری

تلاش برای باردار شدن و عدم موفقیت در این زمینه می‌تواند آسیب‌های روحی زیادی برای زوجین در پیش داشته باشد. خوشبختانه طب مدرن ابزارهای زیادی را برای کمک به بارداری زوجین تعبیه و طراحی کرده که یکی از بهترین روش‌های کمک باروری مصرف انواع مختلفی از داروها است. برای مثال

ادامه مطلب »
انواع رحم و مشکلات ناباروری
انواع رحم و مشکلات ناباروری

رحم اندامی در بدن جنس مونث است که در آن جنین تا زمان زایمان رشد می‌کند. کاربرد رحم در واقع نگهداری و غذا رسانی به جنین در حال رشد و همچنین آماده‌سازی بستری برای اسپرم و رسیدن به تخمک است. اما گاهی با توجه به نوع رحم و شکل آن

ادامه مطلب »
تکرر ادرار در بارداری راه درمان دارد؟
تکرر ادرار در بارداری

تکرر ادرار در عرض چند هفته پس از ایجاد لقاح شروع می‌شود. در حالی که فرد باردار به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است تکرر ادرار را تجربه کند و این مسئله امری طبیعی است اما در صورت احساس درد به هنگام تخلیه ادرار یا سایر علائم عفونت دستگاه ادرار، بهتر

ادامه مطلب »