مرکز ناباروری رستاک

فریز تخمک

فریز تخمک

طی سال‌های اخیر سن ازدواج بانوان افزایش پیدا کرده است و همین امر باعث شده تا بارداری طبیعی برای برخی زوجین امکان‌پذیر نباشد. به طور معمول خانم‌های بالای 35 سال بارداری خطرناک‌تری را تجربه می‌کنند و حتی ریسک ناباروری آنها نیز زیاد است. متخصصان برای اینکه از این معضل ناباروری مرتبط به سن بانوان جلوگیری کنند، روشی را تعبیه و طراحی کرده‌اند که فریز تخمک نام دارد.

انجماد تخمک یک روش محبوب حفظ باروری است که برای افزایش شانس بچه‌دار شدن زنان سن بالا استفاده می‌شود. کسانی که قصد دارند در سنین بالا مادر شوند، با کمک این روش می‌توانند تخمک‌های خود را سالم نگه‌دارند و برای بارداری در آینده آرامش خاطر داشته باشند. در صورتی که شما نیز برای حفظ باروری خود به همین موضوع فکر می‌کنید، بهتر است مطلب زیر را به طور کامل مطالعه کنید.

منظور از فریز تخمک چیست؟

احتمالا درباره فریز جنین شنیده اید! در ادامه بیشتر درباره فریز تخمک توضیح می دهیم. فریز تخمک برای غلبه بر اثرات نامطلوب پیری بر روی باروری و تاخیر در فرزندآوری تعبیه شده است. با معرفی این روش کمک باروری میزان موفقیت زنان بالای 35 سال در روند بارداری افزایش یافت؛ زیرا انجماد تخمک شرایط بارداری را برای این بانوان مهیا می‌کند.

متاسفانه برخی از بانوان جوان به سرطان مبتلا هستند و نمی‌توانند قبل از درمان کامل خود یا در سنین مناسب برای بارداری اقدام کنند، بنابراین با کمک این روش می‌توانند شرایط بارداری خود را حفظ کنند. همچنین زنانی که به دلایلی همانند کسب تحصیلات عالی، فرزندآوری خود را به تعویق می‌اندازند، می‌توانند تخمکشان را فریز کنند.

در عصر حاضر به دلیل حضور خانم‌ها در بسیاری از امور آموزشی و حرفه‌ای، تقاضا برای انجماد کردن تخمک رو به افزایش است. در نظر داشته باشید فریز کردن تخمک‌ها کار پیچیده‌ای است و باید تحت نظر متخصصان حرفه‌ای و در کلینیک‌های مجهز انجام شود تا نتیجه مثبتی به همراه داشته باشد.

مراحل انجام فریز تخمک در دختران

در بخش‌های قبلی توضیح دادیم که فریز کردن تخمک یکی از روش‌های کمک باروری پرطرفدار و محبوب است که طبق مراحل زیر انجام می‌شود:

 • انجام مراحل غربالگری لازم
 • تحریک تخمدان‌های خانم برای تولید بیشتر تخمک‌ها
 • تزریق هورمون به خانم طی 10 تا 12 روز برای توسعه تولید تخمک‌های ماهانه
 • عمل کردن به توصیه‌های متخصص حرفه‌ای
 • بالغ شدن تخمک به اندازه کافی
 • اجرا فرآیند بازیابی تخمک
 • تزریق آرام‌بخش به خانم
 • انجام سونوگرافی
 • خارج کردن تخمک با استفاده از سوزن و دستگاه ساکشن
 • انجماد تخمک‌های بازیابی شده

در برخی موارد دختران بعد از پشت سر گذاشتن این مراحل، با عوارض جانبی روبرو می‌شوند که امری طبیعی است. شایع‌ترین عوارض فریز تخمک مشابه شرایط پریود خواهد بود که در مرحله تزریق هورمون آن را تجربه می‌کنند. همچنین نفخ و احساس گرفتگی نیز از دیگر عوارض منجمد کردن تخمک هستند.

سن مناسب برای فریز تخمک

مرکز فریز تخمک

 

فریز تخمک در کلینیک ناباروری

متخصصان توصیه می‌کنند زنان قبل از 35 سالگی خود برای فریز تخمک دست به کار شوند. حتی برخی از پزشکان بر این باور هستند که انجماد تخمک تا قبل از 37 سالگی مقرون به صرفه است. البته نمی‌توان زمان مشخص و ایده‌آلی را برای انجام این روش پیشنهاد کرد.

  تخمک اهدایی چند درصد شانس بارداری دارد؟

به طور کلی زنان 38 ساله برای اینکه بتوانند به 75 درصد شانس بارداری دست یابند باید به طور تقریبی 20 تخمک داشته باشند. در نظر داشته باشید حتی دختران بالای 45 سال نیز می‌توانند تخمک خود را منجمد کنند. با اینکه سن اصلی‌ترین مسئله در اجرای این فرآیند محسوب می‌شود اما توانایی فرد مورد نظر در تولید تخمک و کیفیت تخمک‌های تولیدی نیز حائز اهمیت است.

متاسفانه با افزایش سن بیشتر خانم‌ها تخمک کمتری تولید می‌کنند و کیفیت تخمک آنها نیز کاهش پیدا می‌کند. در نهایت اینکه اگر تخمک خود را در سن مناسب و تحت نظر متخصصان حرفه‌ای فریز کنید، بدون شک شانس بارداری آتی شما افزایش می‌یابد.

آیا فریز تخمک بر روی پرده بکارت تاثیرگذار است؟

به خاطر داشته باشید، فریز کردن تخمک‌ها هیچ ارتباطی با پرده بکارت ندارد؛ زیرا در طول این فرآیند متخصص مجری به هیچ‌وجه به واژن یا رحم دختر نزدیک نمی‌شود. به عبارت دیگر روند خروج تخمک‌های تولید شده آسیبی به پرده بکارت وارد نمی‌کند.

متخصصان برای خروج تخمک‌های تولید شده 2 برش ریز بر روی شکم دختران ایجاد می‌کنند. از این رو دختران باکره با خیالی آسوده می‌توانند برای انجماد تخمک خود دست به کار شوند.

اجازه پدر برای فریز تخمک دختران

با توجه به افزایش سن ازدواج و سخت شدن شرایط بارداری طبیعی، برخی از بانوان بالای 35 سال قبل از اینکه شرایط مادر شدن خود را از دست بدهند برای فریز کردن تخمک‌هایشان دست به کار می‌شوند. از آنجایی که این روش برای توسعه توانایی افراد به منظور مادر شدن است، هیچ مانعی برای اجرای این کار وجود ندارد.

در برخی از قوانین و تبصره‌ها ذکر شده که دختران باکره یا دوشیزه برای انجماد تخمک خود به اجازه پدر نیاز دارند. این موضوع امری محرمانه است و نباید دختران تخمک منجمد شده خود را به دیگران بفروشند یا با تخمکشان تجارت کنند.

ناگفته نماند در برخی موارد، دختران قصد دارند تخمک خود را بدون اطلاع خانواده‌شان منجمد کنند. از این رو می‌توانند به خواسته شخصی خود برای انجام این عمل دست به کار شوند. البته این موضوع بیشتر در بانوان بالای 30 سال دیده می‌شود.

براساس قوانین به ثبت رسیده امید است که در آینده سخت‌گیری زیادی برای انجماد تخمک وجود نداشته باشد اما در حال حاضر بیشتر مراکز به اذن پدر دختر باکره‌ای که هنوز ازدواج نکرده است، نیاز دارند.

چرا دختران مجرد تخمک خود را فریز می‌کنند؟

دخترانی که سن آنها در حال افزایش است اما همچنان قصد ازدواج ندارند و ممکن است در سنین بالاتر نیز بارداری آنها خطرناک و پرریسک باشد، می‌توانند تخمک خود را منجمد کنند. اگر دختران مجرد در سنین پایین‌تر فریز تخمک را انجام دهند، در سنین بالا به راحتی می‌توانند باردار شوند.

در برخی موارد حتی تخمک‌های فریز شده را تا 10 سال نگهداری می‌کنند تا از آنها برای بارداری کم خطر زنان در سنین بالا کمک بگیرند. به طور کلی دختران مجرد به 3 دلیل مهم و تاثیرگذار می‌توانند تخمک‌های خود را فریز کنند که این دلایل را در ادامه نام می‌بربم:

 • هر چه سن بانوان کمتر باشد تخمک آنها سالم‌تر است
 • با بالا رفتن سن احتمال بروز مشکل کروموزومی افزایش می‌یابد
 • هر چه سن بیشتر شود خطر سقط جنین افزایش می‌یابد
  کورتاژ تشخیصی چیست و چرا انجام می‌شود؟

از این رو متخصصان پیشنهاد می‌کنند، اگر بانوان قصد دارند بعد از 35 سالگی و تا 40 سالگی بارداری را تجربه کنند بهتر است از این روش برای حفظ باروری خود کمک بگیرند. در ضمن برخی از متخصصان ناباروری معتقد هستند بهترین سن برای فریز کردن تخمک‌ها 25 تا 26 سالگی است.

مراقبت‌های قبل از فریز تخمک

انجماد تخمک

فریز تخمک تحت نظر متخصصان

توجه داشته باشید از آنجایی که منجمد کردن تخمک، جراحی ریزی نیز به همراه دارد، توصیه می‌کنیم برای انجام این عمل خود را آماده کنید. همچنین بهتر است به منظور انجماد تخمک با یکی از دوستان یا افراد خانواده خود به کلینیک مراجعه کنید تا تنها نباشید.

برای اینکه در حین جراحی و بعد از آن راحت باشید، باید لباس مناسبی بپوشید و مدتی بعد از عمل را استراحت کنید. روند بهبودی بعد از این جراحی در افراد مختلف متفاوت است، بنابراین سعی کنید صبور باشید تا به طور کامل بهبود یابید.

به طور معمول روند منجمد کردن تخمک زندگی روتین شما را با تغییراتی همراه می‌سازد، بنابراین قبل از جراحی و شروع مراحل انجماد تخمک سعی کنید از نظر روحی و فیزیکی به طور کامل آماده باشید. باید به رژیم غذایی خود اهمیت دهید و الکل مصرف نکنید.

همچنین مصرف کافئین نیز بر روی روند انجماد تخمک تاثیر منفی دارد. به طور کلی شما براساس توصیه‌های متخصص مورد نظر خود و با رژیم غذایی ویژه‌های می‌توانید روند انجماد تخمک خود را تسهیل کنید. در ضمن بهت است از ورزش‌های شدید و فعالیت‌فیزیکی برای مدتی اجتناب کنید. نداشتن رابطه جنسی مدتی قبل از منجمد کردن تخمک تاثیر بهتری بر روی روند دارد.

هزینه فریز تخمک چقدر است؟

برخلاف روش‌های کمک باروری همانند IVF و IUI که با هزینه‌های سرسام‌آوری همراه هستند، فریز کردن تخمک خیلی هزینه‌بر نیست. البته هزینه انجام این روش کمک باروری به عوامل و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. برای مثال کلینیک منتخب شما و متخصص مجری این عمل در هزینه آن تاثیر گذار خواهند بود.

خبر خوب اینکه با توسعه فناوری‌ها و تکنولوژی‌های پیشرفته روند انجماد تخمک خیلی زمان‌بر و دشوار نیست بنابراین متقاضیان می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای معقول برای انجماد تخمک خود دست به کار شوند. فرآیند منجمد کردن تخمک با هزینه‌های زیادی همراه نیست و حتی دختران باکره نیز می‌توانند این روند را پشت سر بگذارند. 

آیا هزینه فریز تخمک تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد؟

می‌توان گفت بیمه در برخی موارد نصف هزینه مربوط به روش‌های کمک باروری که در بیمارستان‌ها و مراکز دولتی انجام شوند را پرداخت می‌کند. به طور معمول هزینه‌های مربوط به روش‌های کمک بارداری که در مراکز خصوصی انجام می‌شوند، بیشتر از مراکز دولتی است.

در واقع بیمه حداقل نیمی از هزینه‌های مربوط به اولین روش درمان ناباروری را پرداخت می‌کند. حتی اگر زوجین در مراکز غیر دولتی نیز اولین روش درمان ناباروری را انجام دهند، بیمه مقداری از این هزینه‌ها را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

  استفاده از روش PGD برای تشخیص بیماری‌های نوزاد

در مورد حمایت بیمه از هزینه فریز تخمک باید گفت، اگر زوجین این روش را به عنوان اولین روش درمان ناباروری خود استفاده کنند، بیمه هزینه آن را تاحدودی پرداخت می‌کند اما اگر دختران بخواهند برای بارداری آتی خود تخمکشان را منجمد کنند، بیمه هزینه انجام این فرآیند را بر عهده نمی‌گیرد.

میزان موفقیت فریز تخمک در دختران

موفقیت این تکنیک کمک باروری نیز همانند سایر تکنیک‌ها و روش‌ های درمان ناباروری به عوامل یا فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. اصلی‌ترین مسئله در میزان موفقیت این روش کمک باروری، سالم بودن تخمک است. در صورتی که تخمک دختران در سلامت کامل به سر برند و به اندازه کافی بالغ شده باشند، بدون شک شانس بارداری آنها نیز افزایش می‌یابد.

می‌توان گفت در بیشتر موارد و حتی 100 درصد مواقع انجماد تخمک روشی موفقیت‌آمیز بوده است. متخصصان نیز اعلام کرده‌اند، در طول فرآیند انجماد تخمک ممکن است تنها 2 درصد از تخمک‌های بالغ و سالم از بین بروند. فراموش نکنید تخمک‌ها در برابر شرایط انجماد آسیب‌پذیرتر از جنین یا لقاح ایجاد شده هستند.

برای اینکه شانس موفقیت شما در فریز کردن تخمک‌ها بیشتر باشد، توصیه می‌کنیم به سراغ متخصص حرفه‌ای بروید که در این زمینه تجربه و سابقه خوبی داشته باشد. همچنین از کلینیک‌هایی کمک بگیرید که مجهز باشند و دختران دیگر نیز تخمک خود را در بانک آنها به طور محفوظ نگهداری کنند.

بهترین کلینیک مجهز برای فریز تخمک

در اجرای تمام روش‌هایی که به درمان ناباروری زنان و همچنین ناباروری مردان کمک می‌کند شانس موفقیت به عوامل و فاکتورهای مختلفی وابسته است. یکی از این عوامل مهم تبحر و تخصص تیم مجری روند کمک باروری خواهد بود. هر چه از متخصصان حرفه‌ای و کلینیک‌های مجهزتری کمک بگیرید، بدون شک شانس موفقیت شما نیز بیشتر خواهد بود.

یکی از کلینیک‌های متخصص حاضر در حوزه انجماد تخمک و فریز اسپرم ، کلینیک رستاک اراک است که تا به امروز سابقه خوبی در فریز کردن تخمک‌ها کسب کرده و توانسته رضایت بسیاری از دختران مجرد بالای 35 سال را به سمت خود جذب کند. تیم حرفه‌ای این کلینیک در اجرای سایر روش‌های کمک باروری نیز حامی بیماران و متقاضیان خود است.

نتیجه‌گیری

برای اینکه تخمک‌های خود را منجمد کنید و سال‌های بعد برای بارداری از آنها کمک بگیرید، توصیه می‌کنیم تمامی موارد مهم ذکر شده در این راهنما را مورد بررسی دقیق قرار دهید. در برخی موارد حتی شاید فریز تخمک برای شما مناسب نباشد، از این رو سعی کنید براساس توصیه‌های متخصص منتخب خود دست به کار شوید.

هر چه کلینیک مجهزتری را انتخاب کنید، بدون شک از روند فریز کردن تخمک خود راضی‌تر خواهید بود و عمر تخمک منجمدشده طولانی می‌شود. در نهایت اینکه دختران باکره و مجرد نیز می‌توانند با انجماد تخمک خود سال‌ها بعد برای بارداری و مادر شدن دست به کار شوند.

فهرست مطالب

فیبروم رحم چیست
فیبروم رحم چیست و چگونه درمان می‌شود؟

هر نوع توده غیر متعارف در بافت‌های بدن می‌تواند خطرناک باشد و نادیده گرفتن آنها مشکل آفرین می‌شود. در نظر داشته باشید حتی توده‌های غیر سرطانی نیز می‌توانند باعث بیماری‌های خاص شوند، بنابراین در صورت تشخیص هر نوع توده در بافت‌های بدن خود باید به سراغ متخصصان حرفه‌ای بروید. یکی

ادامه مطلب »
علت آندومتریوز
آندومتریوز چیست؟

 علائم آندومتریوز، راهکارهای کنترل و درمان شیوه درمانی آندومتریوز بستگی به میزان شدت بیماری، نوع اختلال و وضعیت بالینی فرد مبتلا دارد. در  این مقاله همراه با یکی از متخصصین کلینیک ناباروری رستاک، این موضوع را بررسی می کنیم.  به طور کلی، درمان این عارضه ترکیبی از دارودرمانی برای مهار

ادامه مطلب »
راهنمای رابطه جنسی در دوران قاعدگی
نکات و راهنمای رابطه جنسی در دوران قاعدگی

رابطه جنسی در دوران قاعدگی امری طبیعی است و از نظر پزشکی هیچ مشکلی برای آن وجود ندارد. با این حال، باید به برخی نکات توجه کرد. ازجمله اینکه احتمال بارداری و انتقال بیماری های آمیزشی در این دوره افزایش می‌یابد. بنابراین، استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری و بیماری‌های

ادامه مطلب »