مرکز ناباروری رستاک

مقایسه و تفاوت ‌های IUI و IVF و هر آنچه در مورد آنها باید بدانید

متاسفانه در دوران فعلی و عصر حاضر، زوجین به دلایل مختلفی نمی‌توانند بچه‌دار شوند و باید از روش‌های کمک باروری استفاده کنند. خوشبختانه با توسعه علم مربوط به فرزندآوری غیر طبیعی و روش‌های کمک باروری، زوجین نابارور نیز می‌توانند مادر و پدر شدن را تجربه کنند. البته انتخاب بهترین روش کمک باروری برای هر زوج به عوامل مختلفی بستگی دارد،  برای مثال زوجین ابتدا باید در جلسات مشاوره حاضر شوند، متخصص باروری حرفه‌ای آنها را معاینه کند. سپس با توجه به مشکل و اختلالی که منجر به ناباروری آنها شده است، بهترین روش کمک باروری را به مرحله اجرا درآورند. از آنجایی IUI و IVF 2 روش کمک باروری غنی و کارآمد هستند، برای انتخاب بهترین روش کافی است مقاله یا راهنمای زیر مربوط به مقایسه و تفاوت های IUI و IVF را تا انتها دنبال کنید.

بارداری با روش IUI چگونه انجام می‌شود؟

بررسی مقایسه و تفاوت های IUI و IVF

قبل از اینکه به سراغ بحث مقایسه و تفاوت های IUI و IVF برویم، بهتر است با هر یک از این روش‌های کمک باروری به صورت جداگانه آشنا شوید. پیش از اینکه زوجی طی روش IUI باردار شود، باید تحت نظر یک متخصص حرفه‌ای به طور کامل مورد معاینه قرار بگیرد.

طی جلسات مشاوره و معاینه متخصص بارداری می‌تواند زمان دقیق تخمک‌گذاری خانم را مشخص کند، در نتیجه با انجام IUI در این دوره زمانی مشخص، بارداری زوج مورد نظر حتمی خواهد بود. در این روش بارداری درون رحم خانم او با تزریق اسپرم آقا رخ می‌دهد.

برای اینکه شانس زوجین طی این روش کمک باروری بیشتر باشد، داروهای محرک تخمک نیز برای خانم تجویز می‌شود. در صورتی که اسپرم‌های وارد شده به رحم خانم بیشتر باشند، شانس بارداری نیز افزایش می‌یابد.

بارداری با روش IVF چگونه انجام می‌شود؟

نام دیگر IVF لقاح مصنوعی است که نسبت به روش قبلی غیر طبیعی‌تر خواهد بود. طی این روش درمانی و باروری، خانم باید طی یک دوره 10 روزه داروهایی مصرف کند تا تخمک‌گذاری او با کیفیت بهتر و بیشتری انجام شود. بعد از این دوره، تخمک بالغ و سالم خانم از تخمدان خارج می‌شود.

در ادامه این روش متخصصان و افراد حرفه‌ای این حوزه تخمک بالغ را در خارج از رحم مادر و در محیط آزمایشگاه با کمک اسپرم آقا بارور می‌کنند تا عمل لقاح انجام شود. بعد از اینکه تخمک باردار شد و از ترکیب کامل و صحیح اسپرم و تخمک لقاح به وجود آمد، متخصصان دوباره جنین یا لقاح تشکیل شده را به درون رحم مادر منتقل می‌کنند.

اصلی‌ترین موارد مربوط به مقایسه و تفاوت های IUI و IVF

این 2 روش باروری از نظرهای مختلفی با هم متفاوت هستند اما نتیجه یا هدف هر 2 روش، بارداری زوجین نابارور است، بنابراین در زمان بررسی مقایسه و تفاوت های IUI و IVF می‌توان گفت شاید IUI و IVF طبق فرآیندهای متفاوتی انجام شوند اما در نهایت سعی دارند شانس بارداری و باروری زوج نابارور را افزایش دهند.

برای اینکه بیشتر با مبحث مقایسه و تفاوت های IUI و IVF در بخش‌های بعدی هر یک از مراحل و موارد مربوط به این 2 روش کمک باروری را به صورت خلاصه شرح داده‌ایم.

مقایسه روند IUI و IVF برای کمک به ناباروری

مقایسه و تفاوت های IUI و IVF برای بارداری

طی روش IUI خانم براساس آزمایش‌های تجویزشده باید در زمان دقیق تخمک‌گذاری خود تزریق را تجربه کند. این روش به لانه‌گزینی جنین کمک خواهد کرد. آی یو آی کیفیت تخمک، روند تخمک‌گذاری و اسپرم زوجین نابارور را توسعه می‌دهد تا بتوانند بچه‌دار شوند.

  حفظ باروری به چه روش‌هایی امکان‌پذیر است؟

طی روش IUI داروهایی برای خانم تجویز می‌شوند که تخمک‌گذاری آنها را افزایش دهند و تعداد اسپرم‌هایی که به لوله فالوپ دسترسی پیدا می‌کنند، افزایش یابند تا در نهایت مشکل ناباروری زوجین رفع شود.

این در حالی است که روش IVFاز طریق دیگر به ناباروری کمک می‌کند. این روش تا حدودی کامل‌تر از روش قبلی عمل می‌کند؛ زیرا توانایی تخمک‌ها را قبل از شروع روند تخمک‌گذاری مورد ارزیابی دقیق قرار می‌دهد و به رشد و توسعه توانایی آنها کمک می‌کند.

در ضمن  IVF  با خارج کردن تخمک‌ها از تخمدان و انتقال جنین تشکیل شده به درون رحم مادر، مشکل ناباروری را رفع می‌کند. در ضمن طی این روش درمان ناباروری حتی برای تزریق اسپرم از روش خاصی استفاده می‌کنند که بیشتر برای رفع مشکل ناباروری مردان قابل استفاده است.

مقایسه ایمنی 2 روش IUI و IVF

خبر خوب اینکه با توجه به مقایسه و تفاوت های IUI و IVF هر 2 روش نام برده شده ایمن هستند و خطرات کمی به همراه دارند اما برای اینکه این خطرات و دردسرها به حداقل برسند باید از متخصصان حرفه‌ای حاضر در این حوزه کمک بگیرید.

هر چه نظارت متخصص بیشتر باشد، بدون شک خطرات احتمالی این روش‌ها کاهش می‌یابد. انتخاب و مصرف داروی صحیح نیز از دیگر عواملی است که به ایمنی این 2 روش کمک باروری اشاره دارد. در نهایت اینکه شما به عنوان فرد متقاضی آی یو آی و آی وی اف باید به مراقبت‌ها و نکات قبل یا بعد از فرآیند باروری توجه کنید تا خطری شما و جنین را تهدید نکند.

ناگفته نماند روش بارداری از طریق IVF با کمک داروهای بیهوشی انجام می‌شود؛ زیرا طی این روش خانم عمل جراحی را پشت سر می‌گذارد اما در روش IUI هیچ جراحی نیاز نیست. به هر حال شما با رعایت دستورالعمل ذکر شده توسط پزشک خود می‌توانید عوارض و خطرات جانبی این روش‌ها را به حداقل برسانید.

مقایسه زمان بارداری روش IUI و IVF

از آنجایی که IVF نسبت به سایر روش‌های بارداری موفقیت بیشتری دارد، به بارداری زوجین زودتر کمک می‌کند. اگر در زمان انجام این روش کمک باروری از متخصصان حرفه‌ای کمک بگیرید و خانم زیر 35 سال سن داشته باشد، بدون شک موفقیت بارداری از این طریق به 50 درصد می‌رسد.

به عبارت دیگر بعد از هر سیکل امکان دارد که بارداری رخ دهد. این در حالی است که طی روش IUI موفقیت به طور معمول 20 تا 25 درصد خواهد بود. اگر پزشک متخصصی را برای درمان ناباروری خود انتخاب کنید، به طور معمول طی 3 تا 4 دوره اول بعد از این روش درمانی بارداری رخ می‌دهد.

مقایسه هزینه روش IUI و IVF

مشاوره در مورد مقایسه و تفاوت های IUI و IVF

یکی دیگر از موضوعاتی که باید به هنگام بررسی مقایسه و تفاوت های IUI و IVF در نظر بگیرید، هزینه‌های این روش‌ها خواهد بود. موارد مختلفی بر روی هزینه‌های این 2 روش کمک باروری تاثیر می‌گذارند. بنابراین نمی‌توان هزینه دقیقی را برای IUI و IVF در نظر گرفت.

با وجود اینکه هزینه‌های این روش‌های کمک باروری به عوامل و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد اما روش باروری آی یو آی در مقایسه با آی وی اف مقرون به صرفه‌تر است. البته شرایط و موقعیت زوجین متقاضی هزینه نهایی را تعیین می‌کند؛ زیرا در برخی موارد حتی IVF زودتر به نتیجه می‌رسد و از IUI اقتصادی‌تر خواهد بود.

  تخمک اهدایی چند درصد شانس بارداری دارد؟

مقایسه موفقیت روش IUI و IVF

به طور حتم تا به اینجای راهنما متوجه شدید که شانس بارداری خانم‌ها با روش IVF بیشتر از روش IUI است. روش درمانی آی وی اف دردسرهای کمتری دارد و زودتر به نتیجه دلخواه دست می‌یابد. فراموش نکنید روش آی یو آی تنها برای برخی از زوجین کارآمد و تاثیرگذار است.

در صورتی که چندین بار از روش IUI استفاده شود و همه آنها با شکست روبرو شوند، شانس کمی برای این روش وجود دارد. دلایل مختلفی همانند سن زوجین، علت ناباروری آنها، نوع داروهایی که مصرف می‌کنند و سایر مسائل بر روی موفقیت دقیق این روش تاثیرگذار خواهد بود.

به طور کلی درصد موفقیت روش آی یو آی در مقایسه با آی وی اف کمتر است و شانس موفقیت این روش نیز تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی قرار دارد که در زیر آنها را نام می‌بریم:

 • سن زوجین
 • کیفیت اسپرم مردان
 • کیفیت تخمک خانم
 • دلیل و علت ناباروری زوجین
 • کلینیک مورد نظر آنها
 • تجهیزات کلینیک منتخب
 • تخصص پزشک مورد نظر

توصیه‌های عمومی مربوط به مقایسه و تفاوت های IUI و IVF

در نظر داشته باشید که روش آی یو آی در مقایسه با روش آی وی اف کمتر تهاجمی است، بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از اینکه روش تهاجمی آی وی اف را انتخاب کنید. می‌توانید از روش‌های غیر تهاجمی‌تر همانند IUI کمک بگیرید. البته این روش نیز همیشه و برای همه زوجین مناسب و کارآمد نخواهد بود.

برای مثال اگر خانم دچار انسداد لوله‌های فالوپ باشد یا آقا از مشکلات مربوط به ناباروری شدید رنج ببرد، نباید از این روش برای باروری کمک گرفت. به عبارت دیگر اگر خانم و آقایی فاکتورهای اصلی باروری را نداشته باشند، متخصص بلافاصله روش آی وی اف را به آنها پیشنهاد می‌کند.

روش IVF بر روی اصلی‌ترین مشکلات مربوط به ناباروری تمرکز دارد و بهتر از روش IUI می‌تواند ناباروری را درمان کند. در نتیجه درصد موفقیت و تاثیر مثبت IVF نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است.

فرآیند بارداری با IUI

یکی از مراحل مهم در بارداری با کمک روش IUI آماده‌سازی فرد است که این آماده‌سازی از طریق رژیم غذایی، مصرف مکمل‌ها و داروهای تجویزشده قابل انجام خواهد بود. این آماده‌سازی کیفیت تخمک‌ها را افزایش می‌دهد و به رشد بهتر و بیشتر آنها کمک می‌کند.

بعد از اینکه تخمک به اندازه دلخواه رشد کرد، نوبت به ایجاد لقاح می‌رسد. با نزدیک شدن به زمام تخمک‌گذاری اسپرم آماده شده نیز به درون واژن مادر منتقل می‌شود. در نهایت لقاح تنها چند دقیقه زمان می‌برد. پس از 2 هفته، موفقیت یا عدم موفقیت این روش از طریق آزمایش خون مشخص می‌شود.

فرآیند بارداری با IVF

اهمیت مقایسه و تفاوت های IUI و IVF

مرحله اول این روش بارداری نیز آماده‌سازی برای آن است. برای اینکه زوج مورد نظر بتواند از این روش برای بارداری خود کمک بگیرد باید شیوه زندگی خود را تغییر دهد و سیستم ایمنی بدن آنها تقویت شود. با این کار درصد موفقیت حاصل از روش آی وی اف نیز توسعه می‌یابد.

  میکروتسه چه کاربردهایی دارد؟

بعد از آماده‌سازی نوبت به تحریک تخمدان می‌رسد و متخصصان حرفه‌ای با تجویز داروهای محرک کیفیت و کمیت تخمک‌ها را افزایش می‌دهند. طی دوره مربوط به تحریک تخمدان، متخصص حرفه‌ای تمام شرایط و موقعیت‌های رحم خانم را تحت نظر دارد.

سپس نوبت به بازیابی تخمک می‌رسد. البته که باید اسپرم‌های آماده نیز جمع‌آوری شوند که تزریق اسپرم به تخمک تنها 10 دقیقه طول می‌کشد و لقاح ایجاد شده باید در آزمایشگاه نگهداری شود. نقش آزمایشگاه در ترکیب این لقاح مصنوعی بسیار مهم است؛ زیرا جنین در این محیط ایجاد می‌شود.

در نهایت جنین ایجاد شده از طریق کاتتر به درون رحم خانم منتقل می‌شود که برای کیفیت لانه‌گزینی بهتر است خانم پروژسترون و استروژن مصرف کند. بعد از 10 تا 14 روز تست خون گرفته می‌شود تا نتیجه بارداری به طور دقیق مشخص شده و در اطلاع زوج مورد نظر برسد.

IUI برای چه کسانی مفید است؟

به منظور مقایسه و تفاوت های IUI و IVF بد نیست با افرادی که می‌توانند از این روش‌ها برای رفع مشکل ناباروری خود کمک بگیرند نیز آشنا شوید؛ زیرا این روش‌ها برای همه زوجین مناسب و کارآمد نخواهند بود. خانم‌هایی که با اختلالات تخمک‌گذاری روبرو هستند یا عادت ماهانه آنها نامنظم است می‌توانند از آی یو آی کمک بگیرند.

همچنین مردانی که با مشکل ناباروری خفیفی روبرو هستند، بهترین گزینه برای تجربه روش IUI محسوب می‌شود. هر نوع  اختلال مربوط به عملکرد انزال که باعث ناباروری می‌شود، از طریق همین روش به بارداری می‌رسد.

خانم‌هایی که به دلیل اختلالات دهانه رحم خود به ناباروری دچار هستند، بهتر است از این روش کمک بگیرند. برخی دیگر از افراد نیز که با مشکلات زیر دست و پنجه نرم می‌کنند، گزینه خوبی برای تجربه روش IUI خواهند بود:

 • حساسیت داشتن به اسپرم
 • نابارور بودن بدون دلیل مشخص
 • دارای ناهنجاری‌های رحمی
 • انسداد لوله‌های فالوپ
 • عفونت لگن یا سابقه آن

IVF برای چه کسانی مفید است؟

بانوانی که از انسداد لوله فالوپ رنج می‌برند یا لوله فالوپ آنها آسیب دیده است، باید از طریق IVF باردار شوند. اگر زوجی لوله‌های خود را بسته باشند در نهایت باید از همین روش بارداری را تجربه کنند. مردانی که از ناهنجاری‌های منی خود ناراحت و ناراضی هستند، با کمک آی وی اف می‌توانند بارور شوند. برخی دیگر از افراد مناسب برای تجربه بارداری از طریق IVF را به طور خلاصه نام می‌بریم:

 • افراد مبتلا به اختلالات ژنتیکی
 • افرادی که جنسیت فرزندشان برای آنها بسیار مهم است
 • خانم‌هایی که سن بالایی دارند
 • خانم‌هایی که ذخیره تخمدان آنها ضعیف است

نتیجه‌گیری

در این راهنما سعی کردیم به طور دقیق مقایسه و تفاوت های IUI و IVF را برای شما بازگو کنیم تا با بررسی کامل این 2 روش بتوانید بهترین گزینه را برای درمان مشکل ناباروری خود انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید، انتخاب یک متخصص حرفه‌ای امری بسیار مهم و کارآمد در بارداری موفقیت‌آمیز شما محسوب می‌شود.

یکی از بهترین کلینیک‌های حاضر در حوزه رفع ناباروری، مرکز رستاک اراک است که هر 2 روش IUI و IVF را به خوبی انجام می‌دهد. همچنین تیم متخصص این کلینیک می‌تواند سایر راه‌حل‌ها برای رفع ناباروری را به مرحله اجرا درآورد و زوجین نابارور را بارور کند.

فهرست مطالب

فیبروم رحم چیست
فیبروم رحم چیست و چگونه درمان می‌شود؟

هر نوع توده غیر متعارف در بافت‌های بدن می‌تواند خطرناک باشد و نادیده گرفتن آنها مشکل آفرین می‌شود. در نظر داشته باشید حتی توده‌های غیر سرطانی نیز می‌توانند باعث بیماری‌های خاص شوند، بنابراین در صورت تشخیص هر نوع توده در بافت‌های بدن خود باید به سراغ متخصصان حرفه‌ای بروید. یکی

ادامه مطلب »
علت آندومتریوز
آندومتریوز چیست؟

 علائم آندومتریوز، راهکارهای کنترل و درمان شیوه درمانی آندومتریوز بستگی به میزان شدت بیماری، نوع اختلال و وضعیت بالینی فرد مبتلا دارد. در  این مقاله همراه با یکی از متخصصین کلینیک ناباروری رستاک، این موضوع را بررسی می کنیم.  به طور کلی، درمان این عارضه ترکیبی از دارودرمانی برای مهار

ادامه مطلب »
راهنمای رابطه جنسی در دوران قاعدگی
نکات و راهنمای رابطه جنسی در دوران قاعدگی

رابطه جنسی در دوران قاعدگی امری طبیعی است و از نظر پزشکی هیچ مشکلی برای آن وجود ندارد. با این حال، باید به برخی نکات توجه کرد. ازجمله اینکه احتمال بارداری و انتقال بیماری های آمیزشی در این دوره افزایش می‌یابد. بنابراین، استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری و بیماری‌های

ادامه مطلب »