مرکز ناباروری رستاک

سونوگرافی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در زمان‌های گذشته تشخیص بیماری‌های درونی افراد کار سختی بود؛ زیرا پزشکان و متخصصان نمی‌توانستند به راحتی مشکل یا بیماری را مشاهده کنند و از وجود آن باخبر شوند. متاسفانه برخی از مشکلات درون بدن هستند و هیچ عارضه و نشانه مشخصی از بیرون بدن ندارند. با توسعه و پیشرفت صنعت پزشکی، تحول بزرگی در این حوزه ایجاد شده به طوری که تجهیزات کاربردی و اختصاصی روی کار آمدند تا متخصصان بتوانند راحت‌تر اطلاعاتی در مورد درون بدن افراد کسب کنند. یکی از این روش‌های نوین و به خصوص تصویربرداری حرفه‌ای از قسمت‌های درونی بدن است که سونوگرافی نامیده می‌شود. این روش تصویربرداری یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای تشخیص بیماری‌های مختلف است که بیشترین کارایی آن به دوران بارداری مرتبط خواهد بود. برای اینکه بیشتر با کاربردهای این روش تصویربرداری جدید و پیشرفته آشنا شوید، می‌توانید مطلب زیر را تا انتها دنبال کنید.

آشنایی با سونوگرافی

تصویر نوزاد در سونوگرافی بارداری

سونوگرافی در واقع روشی برای تصویربرداری از قسمت‌های داخلی بدن است که به عنوان آزمایش توسط بسیاری از متخصصان حرفه‌ای تجویز می‌شود. در واقع طی این آزمایش از امواج صوتی استفاده می‌کنند تا تصویر واضح و خوبی از قسمت‌های مختلف بدن فرد بیمار به دست آید.

این روش آزمایش بیشتر برای اندام‌ها و قسمت‌هایی از بدن کاربرد دارد که درونی هستند و با چشم غیر مسلح نمی‌توان آنها را مشاهده کرد. در ضمن بانوان باردار نیز می‌توانند از همین روش تصویربرداری برای مشاهده فرزند خود کمک بگیرند؛ زیرا این روش عکس‌برداری برخلاف روش اشعه ایکس عاری از هر گونه تشعشع مضر است.

با کمک این آزمایش بصری متخصص می‌تواد از ضربان قلب یا سایر قسمت‌های بدن که در حال حرکت و جریان هستند اطلاعات کاملی به دست آورد. با اینکه طی این روش آزمایشی امواج صوتی با بالاترین فرکانس به درون بدن فرد بیمار منتقل می‌شود اما سونو تصویری هیچ آسیبی به بدن وارد نمی‌کند.

چند نوع سونوگرافی داریم؟

از آنجایی که سونوگرافی می‌تواند داخل قسمت‌های مختلف بدن را نشان دهد، متخصصان حرفه‌ای از این طریق می‌توانند اطلاعات مختلفی را در مورد ساختار بدن بیمار به دست آورند. تصاویر این روش عکس‌برداری، واضح هستند و از کیفیت خوبی برخوردار خواهند بود.

براساس آمار به دست آمده سونو یکی از موثرترین  و کاربردی‌ترین روش‌ها در زمینه زنان و زایمان محسوب می‌شوند. هدف اصلی این روش آزمایشی پیدا کردن مشکلی است که از بیرون هیچ علائمی ندارد یا اینکه بانوان بارداری قصد دارند از سلامت فرزند خود باخبر شوند.

تصویربرداری سونو برای قسمت‌های مختلف بدن کاربرد دارد تا نقص‌های احتمالی را زودتر تشخیص دهند و برای رفع آنها دست به کار شوند. حتی از همین روش برای اندازه‌گیری و ارزیابی جریان خون نیز استفاده می‌کنند. در بخش‌های بعدی بیشتر در مورد 2 نوع روش تصویربرداری سونو توضیح می‌دهیم.

تشخیصی

همان‌طور که در بخش‌های قبلی ذکر کردیم، به طور معمول برای تشخیص بیماری نهفته درون بدن افراد می‌توان از همین روش استفاده کرد. در صورتی که متخصص به اطلاعات دقیقی در مورد قسمت‌های داخلی بدن نیاز داشته باشد، باید از سونو تشخیصی کمک بگیرد. به طور معمول قسمت‌های مختلفی از بدن که به سونو تشخیصی نیاز دارند عبارت هستند از:

 • قلب
 • رگ‌های خونی
 • کبد
 • مثانه
 • کلیه
 • اندام‌های تناسلی
 • رحم
 • تخمدان
 • پستان
  حفظ باروری به چه روش‌هایی امکان‌پذیر است؟

نگران نباشید این روش آزمایشی برای بدن هیچ آسیب و خطری به همراه ندارد و تنها اطلاعات کاملی را در اختیار متخصص قرار می‌دهد تا بتواند به بهترین شکل ممکن روش درمانی را برای شما تعبیه کند. از این نوع سونو برای تشخیص بیماری‌های مختلفی استفاده می‌شود که آنها را در زیر نام می‌بریم:

 • ارزیابی سرعت جریان خون طبیعی
 • بررسی سطح طبیعی جریان خون
 • ارزیابی وضعیت قلب
 • بررسی مسدود بودن کیسه صفرا
 • ارزیابی غده تیروئید (برای تشخیص وجود توده سرطانی یه غیر سرطانی)
 • بررسی هر نوع معضل در شکم و کلیه‌ها

بارداری

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری می‌تواند اطلاعات دقیقی در مورد میزان  رشد جنین و وضعیت کلی او در اختیار متخصص زنان و زایمان قرار دهد. در ادامه نیز متخصص اطلاعات دریافت شده را در اختیار والدین می‌گذارد تا از سلامت فرزند خود مطمئن شوند.

بررسی وضعیت جنین در دوران بارداری امری بسیار مهم است که با کمک این روش تصویربرداری می‌توان به نتیجه درستی دست یافت. به عنوان یک مادر نگران سلامت فرزند خود نباشید؛ زیرا سونو بارداری روشی بی‌خطر برای تشخیص سلامت نوزاد و بررسی وضعیت او است.

در دوران بارداری این تصویربرداری چندین و چند بار تکرار می‌شود؛ زیرا نمی‌توان از سایر روش‌های تصویربرداری استفاده کرد. در واقع اشعه ایکس و سایر روش‌های عکس‌برداری نه تنها برای جنین خطرناک هستند بلکه برای مادر نیز خطرناک خواهند بود.

اهمیت سونوگرافی در بارداری

سونو بارداری یکی از پررنگ‌ترین مراحل در دوران باروری است که هیچ جایگزین مناسبی ندارد، بنابراین در دوران بارداری خود شما باید چند باری این روش تصویربرداری را امتحان کنید. در قدم اول و به منظور تایید بارداری مادر، از همین روش عکس‌برداری استفاده می‌کنند البته آزمایش خون نیز از روش‌های تاثیرگذاری است که بارداری را تایید می‌کند.

این روش تصویربرداری در دوران بارداری بسیار کارآمد است؛ زیرا همانند رادیوگرافی نیست و اشعه ایکس بر روی بدن نوزاد و مادر تاثیر منفی نخواهد داشت. در ضمن متخصص زنان و زایمان می‌تواند تصاویر واضحی از تمام قسمت‌های داخلی بدن مادر به دست آورد.

کاربردهای سونو بارداری بسیار زیادی است که نباید آنها را نادیده بگیرید. خبر خوب اینکه در این آزمایش از هیچ نوع سوزن، تزریق یا سایر روش‌های تهاجمی استفاده نمی‌شود. در ضمن سونو بارداری با اینکه خیلی مهم و تاثیرگذار است قیمت مناسبی دارد و مادر هیچ دردی احساس نخواهد کرد. کاربردهای سونو بارداری را در زیر نام می‌بریم:

 • بررسی اندازه جنین در شکم مادر
 • بررسی موقعیت جنین در شکم مادر
 • بررسی تعداد جنین‌های متولد نشده
 • تخمین مدت زمان بارداری 
 • بررسی علائم معضلات و بیماری‌هایی همانند سندرم داون ( اگر پشت گردن نوزاد ضخیم باشد، به این بیماری مبتلا است)
 • بررسی عیوب مادرزادی در قسمت‌های مختلف همانند مغز، قلب نخاع و غیره
 • بررسی مقدار مایع شفافی که جنین را در شکم مادر احاطه می‌کند. ( این مایع شفاف آمنیوتیک نام دارد که از جنین در برابر آسیب‌های مختلف محافظت می‌کند و برای رشد ریه و استخوان او تاثیر مثبت خواهد داشت.)
  جراحی میکروسکوپی آقایان

آیا سونوگرافی در درمان ناباروری تاثیرگذار است؟

شاید سونو تشخیصی و عادی خیلی در درمان ناباروری افراد تاثیرگذار نباشد، اما سونوگرافی داخلی یکی از موثرترین روش‌ها برای تشخیص دلیل ناباروری بانوان است. بنابراین متخصصان حرفه‌ای از طریق این تصویربرداری می‌توانند راه‌حل مناسبی را برای ناباروری زوجین تعبیه و تجویز کنند.

به این رو تصویربرداری سونو واژینال نیز گفته می‌شود. در طول این سونو متخصص می‌تواند داخل رحم و واژن مادر را مشاهده کند. پس تشخیص دلیل ناباروری امر سخت و پیچیده‌ای نخواهد بود. برای مثال کیست‌ها و فیبروم تا حدی از بارداری طبیعی افراد جلوگیری می‌کنند، از این رو افراد به روش‌هایی همانند IVF تن می‌دهند.

خبر خوب اینکه این سونو واژینال در مقایسه با سایر روش‌های آزمایشی دقیق‌تر است. همچنین می‌تواند هر نوع معضل، کیست و فیبروم را در درون تخمدان یا رحم مادر تشخیص دهید و برای درمان آن دست به کار شود. همچنین این روش آزمایشی برای تشخیص نوع بارداری نیز بسیار اهمیت دارد.

در برخی موارد افراد با بارداری خارج از رحم درگیر هستند و به کمک متخصصان حرفه‌ای نیاز دارند. با استفاده از این روش تصویربرداری مادران زودتر می‌توانند به معضلات خود پی ببرند و در صورت بارداری از سلامت جنین خود محافظت کنند.

تعیین جنسیت با کمک سونوگرافی

سونوگرافی بارداری برای تعیین جنسیت

علاوه بر زوجینی که نمی‌خواهند از جنسیت فرزند خود باخبر شوند و سلامت فرزند برایشان مهم‌تر است یا خیلی به جنسیت آن اهمیت نمی‌دهند، والدینی وجود دارند که برای تعیین جنسیت فرزند خود نهایت شور و ذوق را خواهند داشت و جنسیت برای آنها امری بسیار مهمی است. شما جزء کدام دسته از افراد هستید؟

البته که تعیین جنسیت از این طریق سونو علاوه بر اینکه کنجکاوی والدین را برطرف می‌کند، از نظر پزشکی و بالینی نیز از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردار است. بهترین سن حاملگی برای تعیین جنسیت از طریق سونو بین 16 تا 40 هفتگی خواهد بود.

برای اینکه خیلی سریع به درست‌ترین نتیجه تعیین جنسیت فرزند به دنیا نیامده خود دسترسی بیابید توصیه می‌کنیم از کلینیک‌های کمک بگیرید که در این حوزه فعالیت حرفه‌ای دارند و می‌توانند خیلی نتیجه سونو بارداری را در اختیار شما قرار دهند. طی این روند متخصص از لگن و رحم مادر تصویربرداری می‌کند و تصاویر ثبت شده جنسیت جنین را نشان می‌دهند.

در واقع متخصص با کمک این تصاویر ثبت شده می‌توانند موقعیت دست‌ها، پاها، و سایر قسمت‌های بدن جنین را تشخیص دهند و حتی جنسیت او را به درستی درک کنند. توصیه می‌کنیم از تکنیسین‌های حرفه‌ای برای سونو بارداری کمک بگیرید؛ زیرا افراد مبتدی نمی‌توانند تفسیر درستی از تصاویر را در اختیار شما قرار دهند.

مشاوره تعیین جنسیت از طریق سونو بارداری

در زمان بارداری به طور حتم زوجین و والدین با چالش‌های زیادی روبرو هستند که پیدا کردن بهترین مطب برای انجام سونوگرافی بارداری یکی از همین چالش‌ها محسوب می‌شود. در صورتی که شما نیز هنوز نتوانسته‌ای متخصصی را برای سونو تعیین جنسیت فرزند خود بیابید، توصیه می‌کنیم از مشاوره‌های قبل از فرآیند تعیین جنسیت نیز کمک بگیرید.

  استفاده از روش PGD برای تشخیص بیماری‌های نوزاد

به طور معمول این جلسات مشاوره شما را برای سونو و نتیجه تعیین جنسیت فرزندتان آماده می‌کند و مراحلی که باید برای انجام این آزمایش پشت سر بگذارید را برای شما شرح می‌دهند. شاید در گذشته به دلیل عدم وجود بسیاری از تجهیزات و امکانات تشخیص و تعیین جنسیت نوزاد کار سختی بود اما در حال حاضر شما می‌توانید به سونو بارداری اطمینان کنید و از جنسیت فرزند خود باخبر شوید.

قبل از اینکه برای سونو آماده شوید، توصیه می‌کنیم داروهایی که مصرف می‌کنید را به اطلاع متخصص خود برسانید و اگر از شرایط خاص پزشکی برخوردار هستید، این موضوع را به پزشک متخصص خود خبر دهید. در ادامه نیز باید دستور العمل‌های متخصص اجرای سونو را به خوبی رعایت کنید.

قبل از سونوگرافی چه آمادگی‌هایی الزامی است؟

نگران نباشید برای انجام سونوگرافی به آمادگی‌های خاصی نیاز ندارید، بلکه تنها باید طبق دستور العمل متخصص خود پیش روید. در برخی موارد متخصصان به دلایل مختلفی از شما می‌خواهند قبل از این روند از داروهای خاصی استفاده کنید یا اگر پیش‌تر سونو انجام داده‌اید نتیجه آن را نیز در اختیار متخصص قرار دهید.

توصیه می‌کنیم قبل از اینکه برای سونو اقدام کنید غذاهای سبک بخورید و بیماری‌های قبلی خود را به متخصص مورد نظر انتقال دهید تا آگاه شود. به هر حال لازم نیست برای سونو کار خاصی انجام دهید اما متخصص و کلینیک حرفه‌ای را برای انجام این روند آزمایشی انتخاب کنید.

انتخاب بهترین کلینیک برای انجام سونوگرافی

وضعیت نوزاد در سونوگرافی

با توجه به اهمیت نتیجه سونوگرافی شما باید در انتخاب مرکز تخصصی سونو نیز دقت زیادی به خرج دهید. بدون شک مهارت متخصصان در انجام این روش تشخیص و تعیین جنسیت، شما را زودتر به نتیجه دلخواه نزدیک می‌کند اما اگر متخصصی پیش پا افتاده یا مرکزی عادی را انتخاب کنید، ممکن است تصویر نهایی حاصل از سونو صحیح نباشد یا آنها نتوانند به خوبی آن را تفسیر کنند.

به هنگام انتخاب بهترین مرکز سونو، سعی کنید جایی را در نظر بگیرید که از نظر سابقه و تجربه به جایگاه خوبی رسیده باشد و اعتبار کافی در این زمینه به دست آورده و مورد پسند افراد مختلف است. در ضمن کلینیک مورد نظر شما باید به نکات بهداشتی مجهز باشد؛ زیرا نظافت و حفظ سلامت از جمله مهم‌ترین نکات به هنگام انتخاب یک مرکز اجرای سونو است.

سخن آخر

در این راهنما به طور کامل توضیح دادیم که یکی از بهترین روش‌های تصویربرداری، تشخیص بیماری‌ها و دلیل اصلی ناباروری سونوگرافی است که هیچ خطر و آسیبی به همراه ندارد. از این رو شما با خیالی آسوده می‌توانید در دوران بارداری از این روش برای تعیین جنسیت فرزند خود کمک بگیرید. برخی از کلینیک‌ها دارای مجهزترین وسایل هستند و بهترین خدمات را در این زمینه ارائه می‌دهند.

برای مثال کلینیک ناباروری رستاک نیز یکی از بهترین کلینیک‌هایی محسوب می‌شود که با سونو بارداری می‌تواند جنسیت فرزندتان را به شما اطلاع دهد.

فهرست مطالب

طریقه مصرف قرص لتروزول برای بارداری
طریقه مصرف قرص لتروزول برای بارداری

تلاش برای باردار شدن و عدم موفقیت در این زمینه می‌تواند آسیب‌های روحی زیادی برای زوجین در پیش داشته باشد. خوشبختانه طب مدرن ابزارهای زیادی را برای کمک به بارداری زوجین تعبیه و طراحی کرده که یکی از بهترین روش‌های کمک باروری مصرف انواع مختلفی از داروها است. برای مثال

ادامه مطلب »
انواع رحم و مشکلات ناباروری
انواع رحم و مشکلات ناباروری

رحم اندامی در بدن جنس مونث است که در آن جنین تا زمان زایمان رشد می‌کند. کاربرد رحم در واقع نگهداری و غذا رسانی به جنین در حال رشد و همچنین آماده‌سازی بستری برای اسپرم و رسیدن به تخمک است. اما گاهی با توجه به نوع رحم و شکل آن

ادامه مطلب »
تکرر ادرار در بارداری راه درمان دارد؟
تکرر ادرار در بارداری

تکرر ادرار در عرض چند هفته پس از ایجاد لقاح شروع می‌شود. در حالی که فرد باردار به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است تکرر ادرار را تجربه کند و این مسئله امری طبیعی است اما در صورت احساس درد به هنگام تخلیه ادرار یا سایر علائم عفونت دستگاه ادرار، بهتر

ادامه مطلب »