مرکز ناباروری رستاک

کیت بارداری : تست حاملگی و نحوه عملکرد

کیت بارداری : تست حاملگی و نحوه عملکرد

همه ما می‌دانیم که بهترین روش برای تشخیص بارداری، آزمایش خون است اما آزمایش خون برای همه افراد ساده نیست. بنابراین بیشتر بانوان قبل از اینکه برای آزمایش خون اقدام کنند از کیت بارداری کمک می‌گیرند تا مطمئن شوند که چند درصد احتمال دارد باردار باشند. در صورتی که کیت یا تست بارداری آنها با نتیجه مثبت همراه باشد، باید از طریق آزمایش خون نیز از بارداری خود مطمئن شوند؛ زیرا این کیت‌ها همیشه قابل اعتماد نیستند. البته باید در زمان درست از این روش تست بارداری استفاده کنید تا نتیجه قطعی در اختیار شما قرار دهد. اگر نسبت به بارداری خود شک دارید، توصیه می‌کنیم بعد از مشاوره تلفنی با یک متخصص حرفه‌ای در زمان مناسب از این تست استفاده کنید. در این راهنما شما را بیشتر با کیت حاملگی و نحوه استفاده از آن آشنا خواهیم کرد.

کیت بارداری چیست؟

تست یا کیت بارداری راهی برای تعیین حاملگی است. در صورتی که تست بارداری شما مثبت باشد پس شما حامله هستید و اگر جواب تست منفی باشد بدین معنا است که هنوز باید برای مادر شدن منتظر بمانید. کیت حاملگی گنادوتروپین جفتی انسانی را تحت بررسی قرار می‌دهد؛ زیرا این هورمون در زمان بارداری درون بدن بانوان تولید می‌شود.

از همان ابتدای بارداری، بدن شما با تغییرات همراه است تا از سلول‌هایی به جنین تبدیل می‌شوند، نهایت حمایت و حفاظت را به عمل آورد. یکی از تغییراتی که خیلی سریع در بدن بانوان رخ می‌دهد تولید گنادوتروپین جفتی انسانی است. اگر باردار باشید بدن شما مقداری زیادی گنادوتروپین جفتی انسانی را تولید خواهد کرد.

به عبارت دیگر بعد از کاشت تخمک بارور شده در رحم، حدود 6 تا 10 روز پس از لقاح سطح گنادوتروپین جفتی انسانی افزایش پیدا می‌کند. در این زمان بهترین روش برای تشخیص بارداری کمک گرفتن از آزمایش ادرار یا کیت حاملگی است. این روش یک تست بارداری خانگی به حساب می‌آید که بدون نسخه پزشک در دسترس شما خواهد بود.

کدام هورمون‌ها در کیت بارداری مورد بررسی قرار می‌گیرند؟

تست‌های بارداری با هدف بررسی سطح HCG بدن شما قابل انجام هستند. بعد از بارداری سطح این نوع هورمون جفتی انسانی در بدن بانوان افزایش می‌یابد، به طوری که در هفته‌های اول بارداری این هورمون ممکن است 2 برابر شود. در نظر داشته باشید، تنها افراد باردار جفت دارند که این جفت نیز اندکی بعد از چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره رحم، ایجاد می‌شود.

چه زمانی از کیت بارداری استفاده کنیم؟

نتیجه مثبت کیت بارداری

اگر احساس می‌کنید باردار هستید، بهتر است یک آزمایش دهید و مطمئن شوید. کیت‌های بارداری همیشه بارداری شما را به موقع و درست تشخیص نمی‌دهند، از این رو باید در زمان استفاده از آنها دقت زیادی به خرج دهید.

اگر مشکلاتی همانند فیبروم یا ناباروری و سندرم تخمدان پلی کیستیک  یا آندومتریوز را داشته باشید، خیلی سخت باردار می‌شوید. پس توصیه می‌کنیم اگر با وجود چنین بیماری‌هایی احساس کردید باردار هستید، بلافاصله به مطب متخصص خود مراجعه کنید و از او راهنمایی دقیق بگیرید.

  تست NIPT چیست؟

بارداری بدن یک انسان سالم و بالغ، به طور معمول 10 روز از پس لقاح با نتیجه مثبت کیت حاملگی قابل تشخیص است. پیشنهاد می‌کنیم برای نتیجه دقیق‌تر، منتظر بمانید تا بعد از اتمام قاعدگی خود آزمایش دهید.

فراموش نکنید، اگر تست بارداری را خیلی زود انجام دهید حتی اگر باردار باشید، ممکن است جواب آزمایش منفی باشد. در ضمن اگر جواب تست شما منفی بود اما عادت ماهانه شما به تعویق افتاد، توصیه می‌کنیم آزمایش دیگری انجام دهید.

بایدها و نبایدهای قبل از استفاده از کیت بارداری

در بیشتر موارد لازم نیست برای انجام تست بارداری، فعالیت‌های روزمره زندگی خود را نادیده بگیرید یا سبک زندگی‌تان را تغییر دهید. تنها دارویی که ممکن است در نتیجه نهایی کیت بارداری شما تداخل ایجاد کند، داروهای باروری حاوی HCG است. برای اینکه بهترین نتیجه را از تست بارداری خود دریافت کنید، بهتر است به نکات زیر پایبند باشید:

 • قبل از انجام تست دستورالعمل را با دقت بخوانید
 • بعد از اتمام دوره پریود خود این آزمایش را انجام دهید
 • برای انجام این تست سعی کنید با مثانه پر به سرویس بهداشتی بروید

چرا باید از کیت بارداری استفاده کنم؟

در صورتی که متوجه تغییراتی در بدن خود هستید و این امکان وجود دارد باردار شده باشید، بهتر است از کیت یا تست بارداری کمک بگیرید. در روزهای اولیه بارداری بدن شما علائمی دارد که با مشاهده این علائم بهتر است تست بارداری خانگی را امتحان کنید. در بخش‌های بعدی این علائم را به طور خلاصه شرح می‌دهیم.

تاخیر در آغاز دوره قاعدگی

استفاده از کیت بارداری

به طور معمول اولین دلیلی که می‌توانید به بارداری خود شک کنید، تاخیر و تعویق در دوره قاعدگی است. البته بیماری‌های مختلفی باعث ناباروری زنان و بهم زدن نظم دوره قاعدگی آنها می‌شوند اما در بیشتر موارد بانوان باردار با تاخیر دوره قاعدگی خود روبرو هستند.

بدین ترتیب اگر متوجه شدید که دوره قاعدگی شما برای یک دوره با تاخیر همراه است، باید از کیت بارداری کمک بگیرید. به طور معمول افرادی که دوره قاعدگی منظمی دارند، زودتر از این نوع تست‌ها به نتیجه می‌رسند.

به خاطر داشته باشید، تاخیر یک تا 2 هفتگی دوره قاعدگی دلیل بارداری نیست و شاید عواملی همانند استرس و بیماری باعث این تعویض شده باشند. همیشه نباید تاخیر در دوره قاعدگی را دلیل بارداری دانست؛ زیرا شما بعد از بارداری و به هنگام لانه‌گزینی نیز ممکن است با لکه‌های خونی روبرو شوید.

احساس گرفتگی در رحم و شکم

بیشتر بانوان در طول یک ماه یک الی 2 بار این احساس را تجربه می‌کنند اما این احساس بیشتر در زمان دوره قاعدگی رخ می‌دهد. در صورتی که به زمان پریود شما نزدیک نیست اما همچنان در رحم و شکم خود احساس گرفتگی شدیدی دارید، بهتر است از کیت حاملگی کمک بگیرید.

به زبان ساده در زمان کاشت تخمک و اوایل بارداری، مادر درون شکم و رحم خود احساس گرفتگی شدیدی دارد که این احساس شبیه به گرفتگی‌های دوره قاعدگی هستند.

  ناباروری مردان چه دلایلی دارد؟

احساس درد شدید در پستان‌ها

احساس درد شدید در پستان‌ها نیز از دیگر دلایل بارداری است؛ زیرا در زمان بارداری هورمون‌های استروژن و پروژسترون در خون افزایش می‌یابند. این مسئله گاهی باعث می‌شود پستان‌های بانوان نرم شده یا درشت‌تر به نظر برسند.

برخی دیگر از بانوان در زمان بارداری خود دچار درد نوک پستان می‌شوند یا رگ‌های زیر پوست سینه آنها تیره می‌شود. با توجه به این دلایل و علائم شما می‌توانید از تست حاملگی یا بیبی چک استفاده کنید.

سایر علائم

گذشته از علائم کلی که در بخش‌های قبلی ذکر شد، یک خانم باردار به طور معمول احساس خستگی دارد و بی‌حال است. همچنین ویژگی‌های دیگری نیز نشان‌دهنده حاملگی هستند. در برخی موارد خانم‌های باردار متوجه حاملگی خود نیستند و فکر می‌کنند بیمار شده‌اند. برخی از علائم بارداری که بعد از مشاهده آنها باید از تست حاملگی استفاده کنید، عبارت هستند از:

 • تکرر ادرار
 • بی‌اشتهایی
 • بی میل شدن به غذا
 • حالت تهوع

مزایای استفاده از کیت بارداری

استفاده از کیت بارداری با مزایای زیادی همراه است که در ادامه برخی از آنها را ذکر می‌کنیم:

 • ارزان بودن کیت‌های حاملگی
 • روش استفاده ساده
 • امکان مشاهده نتیجه نهایی در کوتاه‌ترین زمان ممکن

به گفته تولیدکنندگان کیت حاملگی، در صورتی که طبق دستور العمل دقیق ذکر شده در این تست‌ها عمل کنید، نتیجه نهایی 98 تا 99 درصد دقیق خواهد بود. بنابراین شما می‌توانید به جواب این تست‌ها اطمینان کنید اما اگر خیلی زود به سراغ آزمایش بارداری بروید، ممکن است با نتیجه منفی کاذب روبرو شوید.

بدون شک می‌دانید که آزمایش خون گران‌تر است و برای برخی از افراد نیز خوشایند نخواهد بود. با این حال آزمایش خون می‌تواند خیلی سریع بارداری شما را تشخیص دهد.

نحوه عملکرد کیت بارداری

کیت بارداری ادرار شما را تحت بررسی قرار می‌دهد تا از وجود هورمون HCG مطمئن شود. جواب مثبت این آزمایش با خطوط عمودی 2تایی قابل مشاهده خواهد بود. برخی از کیت‌ها نیز کلمه باردار را نشان می‌دهند. می‌توان گفت کیت‌های مختلف به روش‌های متفاوتی جواب مثبت را به شما اعلام می‌کنند.

قبل از اینکه از کیت حاملگی خود استفاده کنید، بهتر است دستور العمل این تست را مطالعه کنید تا از نحوه نمایش نتیجه مثبت آن باخبر شوید. انواع برندهای کیت حاملگی در بازار وجود دارند که بهتر است شما براساس نظریه متخصص زنان و زایمان خود بهترین برند را خریداری و تست کنید.

نکات مربوط به نحوه استفاده از کیت بارداری

به منظور استفاده از تست بارداری خانگی یا بیبی چک بهتر است به نکات مختلفی توجه کنید که در ادامه برخی از این نکات را به طور خلاصه ذکر می‌کنیم:

 • تست بارداری را به هنگام اولین ادرار صبحگاهی خود استفاده کنید؛ زیرا این زمان بهترین فرصت برای تمرکز بر روی سطح HCG شما است و تست بارداری به راحتی می‌تواند وجود این ماده را تشخیص دهد.
 • قبل از انجام تست مربوط به بارداری مایعات زیادی ننوشید؛ زیرا با این کار سطح HCG شما رقیق می‌شود.
 • قبل از مصرف کیت، مطمئن شوید که تاریخ انقضای آن سر نرسیده باشد.
 • دستور العمل‌های مربوط به تست را با دقت بخوانید.
 • تمامی دستور العمل‌ها را با دقت دنبال کنید.
  کاپ قاعدگی چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

آیا همه کیت‌های بارداری شبیه هم هستند؟

بیشتر برندهای تولیدکننده کیت‌های بارداری قابل اعتماد هستند. اگر چه روش دقیق آزمایش بارداری شاید با این کیت‌ها متفاوت باشد اما همه تست‌های بارداری هورمون HCG را در بدن شما جستجو می‌کنند. در نتیجه بیشتر تست‌های بارداری یا بیبی چک‌ها نتیجه یکسانی را نشان می‌دهند.

تفاوت این کیت‌ها بیشتر در حساسیت آنها قابل مشاهده خواهد بود. برخی از این تست‌ها نسبت به سایر کیت‌ها از حساسیت بیشتری برخوردار هستند و ممکن است نتیجه مثبت را زودتر نشان دهند. برای دقیق‌تر بودن جواب تست توصیه می‌کنیم، منتظر بمانید تا دوره پریود شما تمام شود. در واقع بعد از اتمام دوره پریود همه تست‌ها با جواب دقیق‌تری همراه هستند.

کیت بارداری را از کجا بخرم؟

کیت بارداری

این کیت‌های بارداری در بیشتر داروخانه‌ها، فروشگاه‌ها و حتی خواروبار فروشی‌ها در دسترس هستند. شما علاوه بر خرید حضوری می‌توانید به صورت آنلاین نیز این تست‌های خانگی بارداری را سفارش دهید و درب منزل خود تحویل بگیرید.

البته توصیه می‌کنیم قبل از خرید و مصرف این تست‌ها بهتر است از متخصص زنان و زایمان نیز کمک، راهنمایی و مشاوره بگیرید. این متخصصان می‌توانند بهترین روش تست بارداری را به شما پیشنهاد کنند یا در صورت مثبت بودن جواب تست، بهترین راهنمایی را در اختیارتان قرار دهند.

هزینه کیت بارداری

قیمت این نوع تست‌های بارداری به طور معمول متفاوت است اما در بیشتر موارد قیمت تست‌های بارداری یا بیبی چک‌ها نزدیک به یکدیگر خواهد بود. برخی از بیمه‌ها این نوع تست‌ها را تحت پوشش دارند و شما می‌توانید براساس حق بیمه خود هزینه تست‌های بارداری را پرداخت کنید.

در صورتی که قصد بارداری دارید و از طریق  ,IUI IVF یا سایر روش‌های کمک باروری برای فرزندآوری خود در تلاش هستید، بهتر است به صورت عمده این تست‌ها را خریداری کنید. با این کار بدون شک در هزینه‌های مربوط به تست‌های بارداری صرفه‌جویی خواهید کرد.

جمع‌بندی

بارداری یکی از مسائل مهمی است که در زندگی زوجین نقش پررنگی دارد. متاسفانه برخی از زوجین به دلایل مختلفی نمی‌توانند به طور طبیعی بچه‌دار شوند و باید از روش‌های کمک باروری استفاده کنند. در مقابل برخی دیگر از زوجین خیلی راحت و در زمان برنامه‌ریزی شده بچه‌دار می‌شوند.

فرقی ندارد شما از طریق روش‌های کمک باروری باردار شده‌اید یا به صورت طبیعی، در هر حال باید برای اطمینان یافتن از بارداری قطعی خود به سراغ کیت بارداری بروید. به منظور دریافت بهترین مشاوره بارداری پیشنهاد می‌کنیم به مرکز ناباروری رستاک سر بزنید. این مرکز تیمی از افراد متخصص را شامل می‌شود که بهترین زمان را برای بارداری شما تعیین خواهند کرد.

فهرست مطالب

همه چیز درباره کاپ قاعدگی
کاپ قاعدگی چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

اگر کمی با زبان انگلیسی آشنا باشید، بدون شک کلمه کاپ به گوشتان خورده است. کاپ (Cup) به معنای فنجان خواهد بود، بنابراین کاپ قاعدگی یعنی وسیله‌ای که شبیه به فنجان است و برای دوره قاعدگی بانوان استفاده می‌شود. این وسیله فنجان‌مانند کوچک و منعطف است که بانوان آن را

ادامه مطلب »
قرص متفورمین
قرص متفورمین چیست و چه کاربردی دارد؟

متاسفانه بانوان بسیاری از تنبلی تخمدان خود رنج می‌برند و همین امر باعث شده تا نتوانند به راحتی بچه‌دار شوند و با علایم ناباروری دست و پنجه نرم میکنند. روش‌های زیادی برای درمان مشکل تنبلی تخمدان وجود دارند که یکی از بهترین گزینه‌ها دارو درمانی و مصرف قرص متفورمین خواهد

ادامه مطلب »
افتادگی رحم
افتادگی رحم چیست و چگونه درمان می‌شود؟

افتادگی رحم زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌ها و رباط‌های کف لگن کشیده و ضعیف می‌شوند، به طوری که دیگر توانایی حمایت کافی از رحم را ندارند. در نتیجه، رحم به داخل واژن می‌لغزد یا از آن بیرون می‌زند. این عارضه بیشتر برای افرادی که یائسه شده‌اند یا چند زایمان واژینال

ادامه مطلب »