مرکز ناباروری رستاک

میکروتسه چه کاربردهایی دارد؟

شاید عموم مردم بر این تصور باشند که همیشه ناباروری زوجین از مشکلات خانم‌ها نشات می‌گیرد و در بیشتر موارد آقایان قدرت باروری دارند اما این موضوع تا حدودی غلط است؛ زیرا 40 درصد مشکل ناباروری زوجین به اختلالات اسپرم مردان برمی‌گردد. متاسفانه اسپرم برخی از آقایان از قدرت حرکتی خوبی برخوردار نیست، برخی دیگر فرم مناسبی ندارند یا با اختلالات مادرزادی همراه هستند. هر یک از مشکلات اکتسابی و مادرزادی موجود در آلت تناسلی مردان می‌تواند دلیل ناباروری آنها به حساب آید. از این رو متخصصان حرفه‌ای باید آزمایش‌های مختلفی انجام دهند تا بتوانند دلیل ناباروری زوجین یا آقایان را بیابند. یکی از جدیدترین روش‌ها برای تشخیص و درمان مشکل ناباروری مردان میکروتسه است که باید تحت نظر کلینیک متخصص انجام شود. برای آشنایی بیشتر با این روش درمانی ناباروری آقایان مطلب زیر را تا انتها دنبال کنید.

میکروتسه چیست؟

متخصص جراحی میکروتسه

یکی از رایج‌ترین دلایل ناباروری در مردان مشکل آزواسپرم است که متخصصان برای رفع این مشکل از روشی به نام میکروتسه کمک می‌گیرند. تسه یا TESE به معنای خارج کردن اسپرم از بافت بیضه آقایان است تا متخصصان بتوانند دلیل ناباروری مردان را تشخیص دهند و برای رفع آن دست به کار شوند.

طی این روش آزمایشی، از بافت بیضه مردان نمونه‌برداری می‌شود و اگر در بافت برداشته شده اسپرم وجود داشته باشد، مرد می‌تواند از طریق روش میکرواینجکشن تخمکی را بارور کند و در ادامه با کمک روش IVF بارداری صورت گیرد. در صورتی که شما متقاضی انجام این روش هستید، نگران نباشید؛ زیرا روش تسه یا نمونه‌برداری از بافت بیضه با کمک بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و دردناک نخواهد بود.

متخصصان حرفه‌ای بعد از نمونه‌برداری، تکه بافت بیضه را درون آزمایشگاه مورد بررسی دقیق قرار می‌دهند. در صورتی که طی آزمایش‌های انجام شده، اسپرم مرد همچنان سالم و بالغ باشد، از این اسپرم در تشکیل لقاح مصنوعی استفاده می‌شود. این روش بهترین و رایج‌ترین راه‌حل برای افراد مبتلا به آزواسپرمی است.

نحوه انجام آزمایش میکروتسه

در روش درمانی میکروتسه متخصص برشی یک تا 2 سانتی‌متری بر روی بیضه مرد ایجاد می‌کند و با کمک میکروسکوپ برخی از بافت‌های مورد نظر مرد را مورد بررسی دقیق قرار می‌دهد. متخصص بافت‌هایی از بیضه را انتخاب می‌کند که احتمال وجود اسپرم در آنها بیشتر است.

در صورتی که اسپرمی در بافت مورد نظر پیدا شود، متخصص ناباروری آن را فریز می‌کند و به منظور باروری از همین اسپرم فریزشده کمک می‌گیرد. به خاطر داشته باشید، فریز کردن اسپرم هیچ خللی در روند باروری آنها ایجاد نمی‌کند و سلول‌های اسپرم را تحت تاثیر فاکتورهای منفی قرار نمی‌دهد.

متخصص با کمک یک میکروسکوپ چشمی بافت مورد نظر بیضه مرد را ارزیابی و آن را بزرگنمایی می‌کند تا بتواند نمونه کاملی از بیضه را تحت مشاهده قرار دهد. با این روش، افرادی که با مشکلات و اختلالات شدید اسپرم‌سازی روبرو هستند شانس بیشتری برای بارداری خواهند داشت.

چگونه میکروتسه به درمان آزواسپرمی کمک می‌کند؟

متاسفانه برخی از مردان با مشکل ناباروری مواجه هستند و این مشکل آنها به دلیل اختلالات اسپرم رخ می‌دهد. در صورتی که مردان به آزواسپرمی مبتلا باشند یا درون مایع منی آنها هیچ اسپرمی وجود نداشته باشد، متخصصان حرفه‌ای از روش میکروتسه برای رفع مشکل آنها استفاده می‌کنند.

  سرکلاژ چه نوع عملی است و چرا انجام می‌شود؟

آزوسپرمی به معنای مسدود شدن لوله‌هایی است که منی درون آنها جریان دارند و این مشکل به دلیل کاهش کمیت اسپرم درون بیضه‌ها رخ می‌دهد. در برخی موارد مردان به دلیل اختلالات وراثتی با این مشکلات روبرو می‌شوند و گاهی به دلیل آسیب‌های پزشکی لوله منی‌بر آنها مسدود می‌شود.

البته که بیماری‌های عفونی نیز می‌توانند دلیل اصلی مشکل آزواسپرمی مردان باشند. میکروتسه بهترین روش برای درمان آزواسپرمی مردان است که بسیار دقیق انجام می‌شود. متخصصان حرفه‌ای این روش را در اتاق عملی استریل‌شده و تحت داروی بیهوشی عمومی انجام می‌دهند.

چرا مردان به آزواسپرمی مبتلا می‌شوند؟

مراحل اجرای جراحی میکروتسه

آزواسپرمی در واقع به معنای اسپرم صفر است. این اختلال به دلایل مختلفی در مردان با هر سن و سالی رخ می‌دهد و می‌تواند عاملی مادرزادی یا اکتسابی داشته باشد. در برخی موارد حتی این مشکل با گذر زمان تشدید می‌یابد. متاسفانه بیماری‌های عفونی می‌توانند یکی از اصلی‌ترین دلایل آزواسپرمی مردان نابارور محسوب شوند.

برای مثال بیماری اوریون یکی از دلایل اختلال اسپرم صفر است که از طریق روش جراحی micro-TESE قابل درمان خواهد بود. همچنین مردانی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند، امکان دارد که به آزواسپرمی مبتلا شوند.

 افرادی که شیمی درمانی می‌شوند و باید از داروهای این روش درمانی یا انواع آنتی بیوتیک‌ها استفاده کنند به طور معمول با آزواسپرمی روبرو هستند. برخی دیگر از معضلاتی که باعث اختلال اسپرم صفر می‌شوند را در زیر نام می‌بریم:

  • مردان مبتلا به سرطان که پرتو درمانی می‌شوند
  • وجود عوامل ژنتیکی
  • وجود عوامل هورمونی
  • مردانی که مواد مخدر مصرف می‌کنند
  • مردانی که در قسمت آلت تناسلی خود زخم دارند

مراقبت‌های قبل از انجام میکروتسه

با اینکه میکروتسه با برش‌های بسیار کوچکی انجام می‌شود اما به هر حال جزء جراحی‌ها به حساب می‌آید و شما باید مراقبت‌های قبل از این عمل را جدی بگیرید. بنابراین باید ناحیه مورد نظر و بیضه خود را به طور کامل شیو کنید. در واقع دور آلت تناسلی شما تا کشاله رانتان باید تمیز و عاری از هر نوع مویی باشد.

این روش جراحی و درمانی ناباروری با کمک بیهوشی عمومی و بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در صورتی که متخصص بیهوشی عمومی را برای شما در نظر دارد، باید چندین ساعت قبل از تزریق بیهوشی و شروع عمل، از خوردن و آشامیدن اجتناب کنید.

اگر نوع مشکلی را درون بیضه خود حس کردید پیش از عمل بلافاصله به جراح و متخصص منتخب خود اطلاع دهید. همچنین اگر به داروهای بی‌حسی حساسیت دارید، باید پیش از جراحی متخصص خود را در جریان بگذارید. به طور کلی باید جراح متخصص خود را در مورد همه موارد زیر در جریان بگذارید:

  • در صورت مصرف داروهای خاص
  • اگر در بیضه شما علائم خونریزی دیده می‌شود
  • در صورت استفاده از داروهای ضد انعقاد خون همانند آسپرین
  فریز تخمک

مراقبت‌های بعد از میکروتسه

بعد از این عمل جراحی، اولین کاری که باید بکنید مصرف داروهایی خواهد بود که متخصص جراح برای شما تجویز کرده است. فراموش نکنید شما باید داروهای تجویزشده را سر ساعت مشخص و به طور منظم مصرف کنید. اغلب این داروهای توصیه شده مسکن و آنتی بیوتیک هستند تا دوره نقاهت بعد از عمل شما را تسریع بخشند.

بعد از جراحی هرگز از لباس‌ زیرهای تنگ و جذب برای پوشاندن محل جراحی استفاده نکنید. بعد از جراحی باید حداقل یک روز کامل استراحت کنید و هیچ فعالیت سنگین و سختی انجام ندهید. در ضمن توصیه می‌کنیم از روز دوم بعد از جراحی میکروتسه به فعالیت‌های عادی و روزانه خود مشغول شوید.

بعد از جراحی لازم نیست رابطه جنسی نداشته باشید یا خودتان را محدود کنید. مقاربت جنسی بعد از تسه امری بلامانع است و ضرری به همراه ندارد. اگر بعد از جراحی هر نوع التهاب، خونریزی، قرمزی یا تورم را در قسمت بیضه خود مشاهده کردید، بلافاصله متخصص را باخبر کنید.

درمان ناباروری با کمک عمل میکروتسه

تجهیزات لازم برای انجام میکروتسه

در صورتی که بعد از آزمایش‌های مکرر مشخص شود که هیچ اسپرمی در مایع منی مرد وجود ندارد، متخصصان از عمل جراحی میکروتسه کمک می‌گیرند. بنابراین حتی آقایانی که به دلیل فقدان اسپرم توانایی باروری ندارند، می‌توانند با کمک این روش درمان شوند.

طی این روش درمانی مقداری از بافت بیضه مردان زیر میکروسکوپ و درون اتاق عمل بررسی می‌شود. دقت، حساسیت و درصد موفقیت این عمل نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است. این جراحی برای مردانی که به دلیل کوچک بودن سایز بیضه خود قدرت باروری ندارند نیز گزینه مناسبی خواهد بود.

این روش نوین و تاثیرگذار بیوپسی با استفاده از میکروسکوپ‌هایی پیشرفته قابل انجام خواهد بود. برشی که درون بافت بیضه ایجاد می‌شود خیلی ریز یا درشت نیست و اندازه آن تا حدود متعادل است، از این رو بیمار خیلی سریع بهبود می‌یابد. متخصصان با بررسی بافت نمونه بیضه مرد می‌توانند مشکل ناباروری او را رفع کنند.

درصد موفقیت میکروتسه

میکروتسه یکی از پرطرفدارترین روش‌ها برای باروری آقایان است؛ زیرا نسبت به سایر روش‌ها دردسرهای کمتری به همراه دارد و دوره نقاهت آن خیلی طولانی نخواهد بود. به عبارت دیگر کیسه بیضه آقایان بعد از این عمل جراحی خیلی سریع بهبود پیدا می‌کند.

به هر حال تمام جراحی‌ها عوارضی همانند درد، خونریزی و غیره را به همراه دارند اما این روش به دلیل درصد موفقیت بالایی که دارد محبوب‌ترین روش در میان بیماران است. در ضمن متخصصان نیز خیلی سریع می‌توانند روند اجرای این عمل را پشت سر بگذارند.

بسیاری از پزشکان و متخصصان تا 60 درصد از این عمل راضی هستند و بیماران نیز نتیجه مطلوب خود را دریافت می‌کنند. به همین دلیل این روش جراحی یکی از مطلوب‌ترین روش‌ها برای باروری آقایان است که در عصر حاضر کاربرد زیادی دارد.

تفاوت جراحی میکروتسه و تسه

مردانی که از مشکل آزواسپرمی و انسداد لوله‌ای که مایع منی از آن عبور می‌کند، رنج می‌برند به 2 روش جراحی قابل درمان خواهند بود. در ادامه این بخش این 2 روش را به طور خلاصه شرح می‌دهیم:

  • روش TESE: طی این روش مقداری اسپرم را از درون بافت بیضه بیرون می‌کشند. جراحی تسه یکی از معمولی‌ترین جراحی‌ها است، به طوری که متخصص بعد از بریدن پوست بیضه، تکه‌هایی از بافت بیضه را خارج می‌کند. این تکه‌ها بسیار کوچک هستند و عمل تسه به صورت بسته انجام می‌شود.
  • روش micro-TESE: در این روش نیز مقداری اسپرم را به صورت میکروسکوپی از درون بافت بیضه مرد خارج می‌کنند. متخصص حرفه‌ای این جراحی را به روش باز انجام می‌دهد و بافت به دست آمده بزرگ‌نمایی می‌شود. در این صورت متخصص می‌تواند نمای بهتر و کامل‌تری از بافت بیضه مرد داشته باشد و دلیل فقدان اسپرم را راحت‌تر تشخیص دهد.
  جراحی میکروسکوپی آقایان

پیدا کردن بهترین متخصص جراحی micro-TESE

تاثیر میکروتسه

شاید با جستجو در اینترنت بتوانید لیست بلندی از کلینیک‌های ناباروری را پیدا کنید اما همه این کلینیک‌ها توانایی و تجهیزات لازم برای انجام جراحی micro-TESE را ندارند. در واقع برخی از کلینیک‌ها و مراکز ناباروری تخصصی نیستند و تنها بر روی راه‌حل‌هایی همانند IUI تمرکز دارند.

به زبان ساده همه کلینیک‌ها و پزشکان نمی‌توانند مشکل ناباروری آقایان را تشخیص دهند و برای رفع آن دست به جراحی بزنند، از این رو شما باید به سراغ متخصصان حرفه‌ای بروید که در مجهزترین و پیشرفته‌ترین کلینیک‌ها مشغول هستند.

توصیه می‌کنیم قبل از اینکه تصمیم نهایی بگیرید در مورد تجربه و سابقه کلینیک منتخب خود بررسی‌هایی انجام دهید و سپس با توجه به اطلاعات جمع‌آوری شده برای رفع مشکل ناباروری خود دست به کار شوید.

 

آزواسپرمی غیر انسدادی

آزواسپرمی غیر انسدادی بدین معنا است که در مایع منی فرد هیچ اسپرمی یافت نمی‌شود. طبق آمار و ارقام به طور تقریبی یک درصد از مردان به آزواسپرمی غیر انسدادی مبتلا هستند. از این رو برخی از زوجین با مشکل ناباروری دست و پنجه نرم می‌کنند و باید تحت نظر متخصصان ناباروری برای درمان این معضل دست به کار شوند.

توجه داشته باشید روش‌های درمان مشکلات آزواسپرمی انسدادی و آزواسپرمی غیر انسدادی با یکدیگر متفاوت هستند. در مشکل آزواسپرمی غیر انسدادی، لوله انتقال‌دهنده اسپرم مرد با هیچ انسدادی روبرو نیست اما مایع منی او از هر نوع اسپرم ضعیف و قوی تهی است.

سخن آخر

مردانی که با کمبود اسپرم در مایع منی خود روبرو بوده یا از کاهش چشمگیر کمیت اسپرم‌های خود ناراضی هستند، با کمک روش درمانی میکروتسه می‌توانند قدرت باروری خود را بازیابند و شانس بیشتری برای باروری داشته باشند. این عمل جراحی تحت نظر متخصصان حرفه‌ای و در کلینیک‌های مجهز قابل انجام است.

یکی از بهترین کلینیک‌های متخصص و حرفه‌ای در انجام عمل TESE کلینیک ناباروری رستاک است. تیم متخصص این کلینیک از جراحان حرفه‌ای تشکیل شده که در طول عمل شما را حمایت می‌کنند و شانس باروری زوجین نابارور را توسعه می‌دهند.

فهرست مطالب

فیبروم رحم چیست
فیبروم رحم چیست و چگونه درمان می‌شود؟

هر نوع توده غیر متعارف در بافت‌های بدن می‌تواند خطرناک باشد و نادیده گرفتن آنها مشکل آفرین می‌شود. در نظر داشته باشید حتی توده‌های غیر سرطانی نیز می‌توانند باعث بیماری‌های خاص شوند، بنابراین در صورت تشخیص هر نوع توده در بافت‌های بدن خود باید به سراغ متخصصان حرفه‌ای بروید. یکی

ادامه مطلب »
علت آندومتریوز
آندومتریوز چیست؟

 علائم آندومتریوز، راهکارهای کنترل و درمان شیوه درمانی آندومتریوز بستگی به میزان شدت بیماری، نوع اختلال و وضعیت بالینی فرد مبتلا دارد. در  این مقاله همراه با یکی از متخصصین کلینیک ناباروری رستاک، این موضوع را بررسی می کنیم.  به طور کلی، درمان این عارضه ترکیبی از دارودرمانی برای مهار

ادامه مطلب »
راهنمای رابطه جنسی در دوران قاعدگی
نکات و راهنمای رابطه جنسی در دوران قاعدگی

رابطه جنسی در دوران قاعدگی امری طبیعی است و از نظر پزشکی هیچ مشکلی برای آن وجود ندارد. با این حال، باید به برخی نکات توجه کرد. ازجمله اینکه احتمال بارداری و انتقال بیماری های آمیزشی در این دوره افزایش می‌یابد. بنابراین، استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری و بیماری‌های

ادامه مطلب »