مرکز ناباروری رستاک

مهم ترین نکات درباره قرص ال دی که باید بدانید!

مهم ترین نکات درباره قرص ال دی که باید بدانید!

در حال حاضر که زوجین به روش‌های مختلفی می‌توانند از بارداری ناخواسته خود جلوگیری کنند اما هنوز هم برخی از روش‌های قدیمی‌تر همانند مصرف قرص ال دی برای بسیاری از زوجین کارآمدتر است. کنترل بارداری از طریق مصرف قرص ال دی روشی مناسب و البته قدیمی است که از دوران گذشته طرفداران زیادی داشته و دارد. شاید برایتان سوال شود قرص ال دی چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟ این قرص‌ها منبع غنی از هورمون‌ هستند و بر روی دوره قاعدگی بانوان تاثیرگذار خواهند بود. با وجود اینکه این قرص‌ها تاثیر مثبت زیادی دارند، با عوارضی نیز همراه هستند. البته عوارض جانبی آنها در هر یک از افراد متفاوت است. توصیه می‌کنیم قبل از مصرف این نوع قرص‌ها، مقاله زیر در مورد اینکه قرص ال دی چیست را تا انتها مطالعه کنید.

قرص ال دی چیست؟

قرص ال دی چیست؟ برای پاسخ به این پرسش باید گفت، ال دی قرصی حاوی استروژن و پروژسترون است و بر روی روند بارداری بانوان تاثیر می‌گذارد. این قرص‌ها به عنوان ضد بارداری نیز خوانده می‌شوند و یکی از روش های پیشگیری از بارداری هستند.

این قرص‌ها از سال 1960 توسط سازمان غذا و دارو تایید شد و مصرف آن قانونی بوده است. طی سال‌های اخیر قرص ال دی یکی از روش‌های اصلی برای جلوگیری از بارداری محسوب می‌شد. خوشبختانه این نوع قرص‌ها به راحتی در دسترس زوجین قرار دارند و قیمت مقرون به صرفه و ارزانی خواهند داشت.

این نوع قرص‌های ضد بارداری یا ال دی برای بیشتر بانوان بی‌خطر است و تنها برخی از افراد نسبت به این قرص‌ها واکنش منفی نشان می‌دهند و با عوارض آن روبرو می‌شوند. ناگفته نماند دوز این نوع قرص‌ها در نحوه مصرف آنها و عوارضشان نیز تاثیرگذار است. توصیه می‌کنیم برای شروع روند مصرف این قرص‌ها از متخصصان زنان و زایمان راهنمایی بگیرید.

ترکیبات قرص ال دی چیست؟

اکنون که تا حدودی متوجه شدید که قرص ال دی چیست و اگر قصد دارید این قرص را مصرف کنید، بد نیست با ترکیبات آن نیز آشنا شوید. تا حدودی برای شما توضیح دادیم که ترکیبات قرص ال دی چیست اما در ادامه این ترکیبات را به همراه اندازه هر یک از آنها ذکر می‌کنیم:

 • ترکیبات استروژنی به میزان 03/0
 • نورژسترل 3/0
 • ترکیبات پروژسترونی 15/0

قرص ال دی برای چه کسانی مفید است؟

 

عوارض قرص ال دی چیست

زوجینی که قصد بارداری ندارند و برای پیشگیری از بارداری به دنبال روش ساده و کم‌هزینه‌ای هستند، می‌توانند قرص ال دی مصرف کنند. در واقع این نوع قرص برای کسانی مفید است که رابطه جنسی کنترل‌شده ندارند. این بانوان باید بعد از برقراری رابطه جنسی برای جلوگیری از بارداری قرص ال دی مصرف کنند.

از آنجایی که قرص ال از هورمون‌هایی تشکیل شده که به هورمون‌ها درون بدن بانوان شباهت دارد، با مصرف این نوع قرص چرخه قاعدگی بانوان بهم می‌ریزد و امکان بارداری تا حد زیادی کاهش می‌یابد. به زبان ساده می‌توان گفت قرص ال دی روند تخمک‌گذاری بانوان را تا جای ممکن به تعویق می‌اندازد.

اصلی‌ترین کاربردهای قرص ال دی چیست؟

بدون شک می‌دانید که قرص ال دی بیشتر برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌شود. البته این نوع قرص‌ها در شرایط دیگری نیز توسط پزشک متخصص تجویز می‌شوند که برخی از موارد مصرف آنها را در زیر نام می‌بریم:

  ناباروری و سندرم تخمدان پلی کیستیک

علاوه بر این موارد مصرف، بانوان برای عقب انداختن دوره پریود خود نیز می‌توانند از همین قرص‌ها استفاده کنند. برای مثال اگر قصد دارید به یک سفر زیارتی بروید یا اینکه شغل شما غریق نجات است، می‌توانید با مصرف قرص ال دی پریود شدن خود را به تعویق بیندازید.

از آنجایی که این نوع قرص با عوارض شدید همراه است، توصیه می‌کنیم به هیچ‌وجه برای کارهای غیرضروری خود ال دی مصرف نکنید. به عبارت دیگر تا جای ممکن سعی کنید دوره پریود خود را عقب نیندازید تا با عوارض این قرص روبرو نشوید.

مصرف قرص ال دی برای عقب انداختن عادت ماهانه

برای اینکه با کمک قرص ال دی دوره پریود خود را به عقب بیندازید، باید در نحوه مصرف آن دقت زیادی به خرج دهید. در واقع باید این قرص را در روز 5 تا 7 دوره قاعدگی ماهانه خود مصرف کنید و استفاده از این قرص را تا زمانی ادامه دهید که قصد دارید پریود شوید.

ناگفته نماند باید این قرص را به طور مداوم مصرف کنید؛ زیرا عدم مصرف آن در این دوره باعث می‌شود بلافاصله پریود شوید. البته برخی از بانوان نیز بعد از قطع مصرف قرص ال دی و طی 2 تا 3 روز پریود می‌شوند.

در صورتی که طی دوره مصرف قرص ال دی شاهد لکه‌بینی هستید، بهتر است به جای یک قرص 2 عدد قرص مصرف کنید. با این کار در واقع استروژن بدن شما افزایش می‌یابد و افزایش استروژن نیز از خونریزی رحم جلوگیری می‌کند.

عوارض قرص ال دی چیست؟

 

نحوه مصرف قرص ال دی

قرص ال دی از 2 هورمون استروژن و پروژسترون تشکیل شده و مصرف آن باعث تغییراتی در بدن بانوان می‌شود. در واقع با توجه به شرایطی که این نوع قرص در رحم خانم‌ها ایجاد می‌کند، بارداری آنها به تعویق می‌افتد. با اینکه این قرص کاربردی است اما متاسفانه با عوارضی نیز همراه خواهد بود که در هر یک از بانوان این عوارض متغیر است.

در نظر داشته باشید، بسیاری از بانوان بدون هیچ عارضه‌ای این قرص را مصرف می‌کنند و به راحتی از بارداری خود جلوگیری می‌کنند. این در حالی است که برخی از بانوان به دلیل مصرف قرص ال دی از مشکلاتی رنج می‌برند. در بخش‌های بعدی به طور کامل توضیح می‌دهیم که عوارض قرص ال دی چیست؟

تاثیرات منفی بر روی اعصاب بدن

این قرص با اینکه برای جلوگیری از بارداری تهیه و تولید شده است اما متاسفانه بر روی اعصاب بدن بانوان نیز تاثیرات منفی دارد. این تاثیرات منفی در صورتی افزایش می‌یابند که بانوان قرص ال دی را به همراه داروی ضد صرع مصرف کنند. برای مثال تاری دید یا احساس درد شدید در معده از جمله عوارض منفی است که این قرص برای اعصاب بدن خانم‌ها دارد. برخی از این عوارض را به طور خلاصه نام می‌بریم:

 • احساس سردرد شدید
 • ورم پاها
 • احساس درد شدید در پاها
 • احساس درد در قفسه سینه
 • امکان رخ دادن حمله قلبی
 • لخته شدن خون
 • امکان بروز سکته مغزی
  تخمک گذاری چیست؟(زمان،علائم،مراحل)

امکان خونریزی

یکی از رایج‌ترین عوارض مصرف این نوع قرص خونریزی است. به طور معمول بانوان در میان دوره‌های عادت ماهانه خود ممکن است لکه‌های خون مشاهده کنند که این لکه‌ها به دلیل مصرف قرص ال دی ایجاد می‌شوند. در دوران پریود نیز ممکن است خونریزی شدیدی داشته باشند که باز هم به دلیل مصرف قرص ال دی است.

شاید برایتان سوال شود که دلیل خونریزی بعد از مصرف قرص ال دی چیست؟ با مصرف این قرص هورمون‌های بانوان با تغییراتی روبرو می‌شود که عملکرد رحم را عوض می‌کنند، بنابراین ممکن است با مصرف این قرص شما شاهد خونریزی شدید باشید.

در صورتی که بعد از مصرف قرص ال دی دچار خونریزی شدید شدید، جای هیچ نگرانی نیست؛ زیرا این معضل با گذر زمان رفع و درمان می‌شود اما اگر علاوه بر خونریزی شدید با علائمی همانند دل درد روبرو شدید، توصیه می‌کنیم به مراکز ناباروری تخصصی یا متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

نامنظم شدن دوره پریود

یکی از اصلی‌ترین عوارض مصرف قرص ال دی پریودی نامنظم در بانوان است. اگر از دوزهای پایین این قرص برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید، بدون شک در میان سیکل پریودی خود لکه‌بینی خواهید داشت. اگر چند سال متوالی این قرص‌ها را مصرف کنید و سپس آنها را کنار بگذارید، ممکن است برای چند ماه پریود نشوید که این مشکل نیز از عوارض مصرف قرص ال دی است.

لک شدن پوست

عواقب مصرف قرص ال دی چیست

متاسفانه بسیاری از بانوانی که این قرص‌ها را مصرف می‌کنند دچار لک‌های پوستی می‌شوند. خبر خوب اینکه زمانی که مصرف این قرص‌ها را ترک کنید، لک‌های پوستی شما نیز از بین می‌روند.

سایر عوارض مصرف قرص ال دی

قبل از اینکه این نوع قرص را به عنوان روش پیشگیری از بارداری انتخاب کنید، بهتر است با عوارض آن به طور کامل آشنا شوید. خونریزی نامنظم از اصلی‌ترین عوارض این نوع قرص محسوب می‌شود. در ضمن قرص ال دی می‌تواند باعث افزایش وزن شما شود یا در پستان‌هایتان تورم شدید ایجاد کند.

برخی از خانم‌ها بعد از مصرف قرص ال دی نسبت به پستان‌های خود حساس‌تر می‌شوند که این امر آزاردهنده است. حالت تهوع از رایج‌ترین عوارض مصرف قرص ال دی به حساب می‌آید که بیشتر خانم‌ها این عارضه را تجربه می‌کنند. اگر ناراحتی معده دارید، سعی کنید این قرص را مصرف نکنید؛ زیرا قرص ال دی باعث تشدید ناراحتی و مشکل معده شما می‌شود.

خانم‌هایی که قرص ال دی مصرف می‌کنند، به طور معمول نسبت به سایر بانوان عصبی‌تر هستند؛ زیرا این قرص‌ها در تغییر اخلاق و رفتار آنها بسیار موثر خواهد بود. برخی دیگر از رایج‌ترین عوارض این قرص را به طور خلاصه نام می‌بریم:

 • سرفه خونی
 • تنگی نفس شدید
 • لخته شدن خون در ریه
 • درد ساق پا
 • لخته شدن خون در پا
 • احساس سنگینی در قفسه سینه
 • استفراغ
 • سرگیجه
 • غش
 • اختلالات گفتاری
 • احساس ضعف و بی‌حسی در دست و پا
 • ایجاد توده در پستان
 • احتمال بروز سرطان پستان
 • امکان پارگی تومور کبدی
 • بد خوابی یا بی‌خوابی
 • احساس ضعف بدنی
 • کمبود انرژی
 • احساس خستگی شدید
 • افسردگی
  فرق فرزندان IVF و طبیعی

عوارض قرص ال دی پس از 40 سالگی

بعد از 40 سالگی بدن بانوان با تغییرات زیادی همراه است. در واقع بدن آنها بعد از این سنین واکنش‌های متفاوتی به داروها نشان می‌دهد. هر یک از این واکنش‌ها برای افراد مختلف متفاوت خواهد بود. در ادامه برخی از رایج‌ترین عوارض قرص ال دی بعد از 40 سالگی را ذکر می‌کنیم:

 • امکان بروز اختلالات خونی
 • احتمال لخته شدن خون
 • احتمال بروز بیماری‌های قلبی و عروقی
 • بروز سندرم پیش از قاعدگی شدید
 • تاثیر منفی بر روی استخوان‌ها
 • کاهش چگالی و کیفیت استخوان‌ها
 • خطر شکستن استخوان‌ها

عوارض مصرف قرص ال دی در طولانی مدت

مهم ترین نکات درباره قرص ال دی که باید بدانید!

ارتباط میان پریود و قرص ال دی چیست

اگر این نوع قرص ضد بارداری را برای سال‌های متوالی مصرف کنید، به طور حتم با عوارض شدید آن روبرو می‌شوید. برای مثال تراکم استخوان‌ها یکی از عوارض شایع مصرف طولانی مدت قرص ال دی است. همچنین این امکان وجود دارد که دچار اختلالات خونی شوید یا بیماری‌های قلبی و عروقی در بدن شما بیشتر شوند.

مصرف قرص ال دی با تغییراتی که بر روی هورمون‌های بدن شما ایجاد می‌کند، بر روی رابطه جنسی نیز موثر است. همچنین سیستم گوارش شما تحت تاثیر همین قرص ممکن است به اختلالات شدید روبرو شود.

آیا مصرف قرص ال دی بر روی کیفیت رابطه جنسی موثر است؟

برای پاسخ به پرسش بالا باید گفت بله. به هر حال بیشتر راه‌های پیشگیری از بارداری بر روی کیفیت رابطه جنسی موثر هستند. قرص ال دی نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. اگر برایتان سوال است که ارتباط کیفیت رابطه جنسی و قرص ال دی چیست و چگونه خواهد بود این بخش را به دقت مطالعه کنید.

متاسفانه برخی از بانوان بعد از مصرف این نوع قرص‌ها دچار خشکی واژن می‌شوند که همین امر از لذت رابطه جنسی می‌کاهد. در ضمن از آنجایی که ترشحات رحم آنها تا حد زیادی کاهش می‌یابد، برقراری رابطه جنسی با سختی همراه است.

برای رفع این معضل باید از روان‌کننده‌های مخصوص واژن استفاده کنند. علاوه بر خشکی واژن و کاهش ترشحات رحم، بانوان با مصرف این قرص‌ها ممکن است به عفونت‌های قارچی مبتلا شوند که این عفونت‌ها نیز از کیفیت و لذت رابطه جنسی می‌کاهند.

نتیجه‌گیری

در این راهنما برای شما شرح دادیم که قرص ال دی چیست و چه کاربردهایی دارد. اگر شما نیز به دنبال روشی برای جلوگیری از بارداری هستید، بد نیست همین روش را امتحان کنید. البته باید این قرص‌ها را آزمایش کنید و در صورتی که هیچ حساسیتی به آنها نداشتید، مصرف قرص ال دی را آغاز کنید.

برای کسب اطلاعات دقیق از بهترین روش جلوگیری از بارداری و رسیدن به این پرسش که عوارض قرص ال دی چیست، می‌توانید به سراغ تیم متخصص کلینیک ناباروری رستاک بروید. این تیم بهترین و کامل‌ترین مشاوره را برای شما تنظیم می‌کند.

فهرست مطالب

طریقه مصرف قرص لتروزول برای بارداری
طریقه مصرف قرص لتروزول برای بارداری

تلاش برای باردار شدن و عدم موفقیت در این زمینه می‌تواند آسیب‌های روحی زیادی برای زوجین در پیش داشته باشد. خوشبختانه طب مدرن ابزارهای زیادی را برای کمک به بارداری زوجین تعبیه و طراحی کرده که یکی از بهترین روش‌های کمک باروری مصرف انواع مختلفی از داروها است. برای مثال

ادامه مطلب »
انواع رحم و مشکلات ناباروری
انواع رحم و مشکلات ناباروری

رحم اندامی در بدن جنس مونث است که در آن جنین تا زمان زایمان رشد می‌کند. کاربرد رحم در واقع نگهداری و غذا رسانی به جنین در حال رشد و همچنین آماده‌سازی بستری برای اسپرم و رسیدن به تخمک است. اما گاهی با توجه به نوع رحم و شکل آن

ادامه مطلب »
تکرر ادرار در بارداری راه درمان دارد؟
تکرر ادرار در بارداری

تکرر ادرار در عرض چند هفته پس از ایجاد لقاح شروع می‌شود. در حالی که فرد باردار به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است تکرر ادرار را تجربه کند و این مسئله امری طبیعی است اما در صورت احساس درد به هنگام تخلیه ادرار یا سایر علائم عفونت دستگاه ادرار، بهتر

ادامه مطلب »