مرکز ناباروری رستاک

نکات و راهنمای رابطه جنسی در دوران قاعدگی

راهنمای رابطه جنسی در دوران قاعدگی

رابطه جنسی در دوران قاعدگی امری طبیعی است و از نظر پزشکی هیچ مشکلی برای آن وجود ندارد. با این حال، باید به برخی نکات توجه کرد. ازجمله اینکه احتمال بارداری و انتقال بیماری های آمیزشی در این دوره افزایش می‌یابد. بنابراین، استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری و بیماری‌های مقاربتی ضروری است.

علاوه بر این، ممکن است رابطه جنسی در زمان پریود برای برخی زوجین مزایایی داشته باشد؛ ازجمله تسکین علائم قاعدگی و افزایش لذت جنسی. اما در عین حال، باید نکات بهداشتی را رعایت کرد تا از آلودگی و ایجاد شرایط نامطلوب جلوگیری شود. در مجموع، با رعایت اصول ایمنی و بهداشتی، رابطه جنسی در دوران پریود می‌تواند تجربه‌ای لذت‌بخش و بی‌خطر برای زوجین باشد. در این مقاله همره با متخصصین کلینیک ناباروری رستاک این موضوع را بررسی می کنیم.

فواید رابطه جنسی در دوران قاعدگی

در دوران عادت ماهانه، داشتن رابطه جنسی می‌تواند باعث تحولات فیزیولوژیکی در بدن شود که می‌تواند دارای مزایای فراوانی باشد. این فواید عبارتند از:

 1. افزایش میل جنسی: سطح میل جنسی در طول چرخه قاعدگی تحت تأثیر نوسانات هورمونی دگرگون می‌شود. اگرچه بسیاری از خانم‌ها گزارش می‌دهند که میل جنسی آنها در زمان تخمک‌گذاری، حدوداً دو هفته قبل از پریود افزایش می‌یابد، اما برخی دیگر اظهار می‌دارند که در طول دوره قاعدگی، میل جنسی آنها افزایش پیدا می‌کند.
 2. کاهش دردهای قاعدگی با تجربه ارگاسم: درد پریودی ناشی از انقباضات رحم است که به خروج پرده رحم در قالب خونریزی کمک می‌کند. برخی از خانم‌ها پس از تجربه ارگاسم، احساس می‌کنند که دردهای قاعدگی آنها کاهش یافته است، زیرا ارگاسم منجر به انقباض و سپس شل شدن ماهیچه‌های رحم می‌شود و تنش مداوم را کاهش می‌دهد. همچنین، رابطه جنسی باعث ترشح اندورفین می‌شود که می‌تواند ذهن را از درد و ناراحتی پریود دور سازد.
 3. احتمال کوتاه شدن دوره قاعدگی: انقباضات عضلانی در طول ارگاسم به پاکسازی محتویات رحم یاری می‌رساند. اگر دیواره رحم در زمان رابطه جنسی در دوران قاعدگی سریع‌تر تخلیه شود، ممکن است باعث کوتاه شدن دوره پریود گردد. با این وجود، شواهد علمی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.
 4. کاهش سردرد پریودی به دلیل تولید اندورفین: سردرد قاعدگی یکی از علائم رایج پریود است که به تغییرات هورمونی مرتبط است. مطالعات نشان داده‌اند که فعالیت جنسی ممکن است این سردرد را تسکین بخشد. محققان علت این کاهش درد را به ترشح اندورفین در طول رابطه جنسی نسبت می‌دهند.
 5. روانکاری طبیعی: در طول قاعدگی، می‌توانید از استفاده از روان‌کننده‌های مصنوعی چشم‌پوشی کنید، زیرا خون به عنوان یک روان‌کننده طبیعی عمل می‌کند.

عوارض احتمالی برقراری رابطه جنسی در دوران عادت ماهانه

بزرگترین مشکل رابطه جنسی در زمان پریود، ایجاد وضعیت نامطلوب و آلوده است. خون ممکن است بر روی شما، همسرتان و ملحفه‌ها بریزد، به‌ویژه اگر خونریزی شدیدی داشته باشید. فارغ از آلودگی تخت‌خواب، خونریزی می‌تواند باعث احساس شرم و خجالت در شما شود. اضطراب ناشی از آلودگی قادر است بخشی یا تمامی لذت جنسی را از بین ببرد.

نگرانی دیگر در ارتباط با برقراری رابطه جنسی در دوران عادت ماهانه، احتمال انتقال عفونت‌های آمیزشی یا به اختصار STI، همچون HIV یا هپاتیت است. این ویروس‌ها در خون زیست می‌کنند و ممکن است از طریق تماس با خون قاعدگی آلوده، منتشر شوند. به‌کارگیری کاندوم در هر نوبت رابطه جنسی می‌تواند خطر ابتلا یا گسترش بیماری‌های مقاربتی را کاهش دهد.

  ناباروری زنان چیست و چه دلایلی دارد؟

شرایط بی خطر بودن رابطه جنسی در پریودی

در حالی که برخی افراد معتقدند داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی بی‌خطر است، اما این موضوع کاملاً صحیح نیست. علی‌رغم اینکه احتمال باروری در این دوره کمتر است، اما همچنان باید نکات ایمنی را رعایت کرد. در ادامه به برخی از خطرات احتمالی رابطه جنسی در زمان پریود اشاره می‌شود:

 • امکان بارداری وجود دارد

گرچه شانس باردار شدن در زمان قاعدگی کمتر است، اما این امر کاملاً غیرممکن نیست. برخی افراد دوره‌های قاعدگی کوتاه‌تر یا نامنظم دارند که می‌تواند بر زمان تخمک‌گذاری تأثیرگذار باشد. همچنین اسپرم قادر است تا پنج روز در دستگاه تناسلی زنده بماند. بنابراین، لقاح می‌تواند پس از رابطه جنسی در زمان قاعدگی نیز رخ دهد. بنابراین، اگر تمایل به بارداری ندارید، لازم است در طول رابطه جنسی از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنید، حتی اگر در دوران قاعدگی هستید.

 • رابطه جنسی در ایام قاعدگی و افزایش احتمال انتقال عفونت‌های آمیزشی

در دوران قاعدگی، احتمال انتقال عفونت‌های مقاربتی از طریق رابطه جنسی افزایش می‌یابد. افرادی که به ویروس‌های خطرناکی مانند HIV یا هپاتیت مبتلا هستند، در صورت داشتن رابطه جنسی در این دوره، شریک زندگی خود را در معرض خطر انتقال این بیماری‌ها از راه خون قرار می‌دهند. علاوه بر این، تغییرات فیزیولوژیک واژن در هنگام قاعدگی، زمینه را برای ابتلا به سایر عفونت‌های آمیزشی مانند تبخال تناسلی فراهم می‌آورد.

بنابراین، رابطه جنسی بدون محافظت در دوران پریود، خطر گسترش بیماری‌های مقاربتی را در هر دو جنس افزایش می‌دهد. با این حال، زنان بیشتر در معرض ابتلا و عوارض شدیدتر این بیماری‌ها قرار دارند. در نتیجه، برای پیشگیری از انتقال یا ابتلا به عفونت‌های آمیزشی در زمان قاعدگی، استفاده از کاندوم توصیه می‌شود.

 • خارج کردن تامپون قبل از رابطه جنسی، امری ضروری

در صورت استفاده از تامپون در دوران پریود، قبل از برقراری رابطه جنسی، حتماً آن را خارج کنید. اگر تامپون در داخل واژن باقی بماند، ممکن است در حین رابطه به انتهای مجرای تناسلی رانده شود و موجب بروز عفونت گردد. در چنین شرایطی، احتمالاً نیاز به مراجعه به پزشک خواهد بود تا تامپون را از واژن خارج کند. بنابراین، اگر قادر به خارج کردن تامپون از واژن نیستید، بلافاصله برای دریافت مراقبت‌های پزشکی اقدام نمایید.

فواید رابطه جنسی در دوران قاعدگی

آموزش برقراری رابطه جنسی در دوران عادت ماهانه

رابطه جنسی در زمان پریود ممکن است نامطلوب به نظر برسد. اما با کمی برنامه‌ریزی از پیش، می‌توانید ناراحتی را به حداقل رسانده و بر صمیمیت تمرکز کنید.

 • روزهایی را برای رابطه جنسی انتخاب کنید که خونریزی کمتری دارید

برای کاهش مزاحمت رابطه جنسی در پریود برای شما و همسرتان، روزهایی را انتخاب کنید که جریان خون کمتری دارید. بنابراین، به روزهایی فکر کنید که خونریزی قاعدگی شما اندک است. به عنوان مثال، اگر می‌دانید در روزهای سوم تا پنجم پریود، خونریزی بسیار کمتری دارید، آن روزها را به جای روزهای ابتدایی قاعدگی برای رابطه جنسی برگزینید. با نصب اپلیکیشن‌های ردیابی قاعدگی، می‌توانید از تاریخ شروع و پایان پریود آگاه شوید. در این صورت، برنامه‌ریزی برای رابطه جنسی راحت‌تر خواهد بود.

 • کاهش جریان خون دوران عادت ماهانه
  ناباروری مردان چه دلایلی دارد؟

استفاده از فنجان قاعدگی: ممکن است بخواهید در طول رابطه جنسی از فنجان قاعدگی، وسیله کوچک و انعطاف‌پذیری که جایگزین تامپون و نوار بهداشتی است، استفاده کنید. این فنجان خون را هنگام عبور از دهانه رحم جمع می‌کند و باعث می‌شود مقدار خون در مجرای واژن در دوران قاعدگی کاهش یابد.

شریک زندگی شما نباید حضور فنجان را احساس کند. همچنین این ظرف از نشت خون جلوگیری می‌نماید. اما ممکن است با استفاده از آن در حین رابطه جنسی، احساس ناراحتی داشته باشید. احتمال دارد باعث ایجاد درد خفیف یا احساس پری در واژن شود. از پزشک خود بپرسید که آیا استفاده از فنجان قاعدگی که از آن استفاده می‌کنید برای رابطه جنسی ایمن است یا خیر. به یاد داشته باشید که فنجان روشی برای پیشگیری از بارداری نیست، یعنی در برابر حاملگی یا بیماری‌های آمیزشی از شما محافظت نمی‌کند.

اسفنج ضدبارداری واژینال: گزینه دیگری برای کاهش جریان خون در دوران قاعدگی، استفاده از اسفنج ضدبارداری واژینال است که همانند فنجان قاعدگی، خون را در قسمت فوقانی مهبل جمع می‌کند. اگرچه اسفنج ممکن است به اندازه فنجان در جمع‌آوری خون موثر نباشد، اما کاربرد آن آسان‌تر است. علاوه بر این، از بارداری نیز پیشگیری می‌نماید. پس از رابطه جنسی، باید فنجان قاعدگی یا اسفنج ضدبارداری واژینال را بلافاصله خارج کرد.

 • رعایت نکات بهداشتی حین برقراری رابطه جنسی

قبل از برقراری رابطه جنسی در دوران عادت ماهانه، تعدادی حوله و ملحفه را روی تشک یا مبلمان بگسترانید تا از ریختن خون بر روی آنها جلوگیری شود. همچنین دستمال کاغذی در دسترس داشته باشید تا پس از اتمام رابطه، بتوانید خود را پاک کنید. دوش آب گرم می‌تواند به پاکسازی هرگونه جریان خونی قاعدگی یاری رساند و رابطه را لذت‌بخش‌تر سازد.

 • انتخاب وضعیت میسیونری

وضعیت میسیونری را برای رابطه جنسی انتخاب کنید که در آن به پشت می‌خوابید تا جریان خون کاهش یابد. شاید لازم باشد از نفوذ عمیق به واژن خودداری کنید، زیرا دهانه رحم در طول قاعدگی حساس‌تر و پایین‌تر واقع شده است. اگر در حین رابطه جنسی در پریود، احساس ناراحتی یا درد کردید، رابطه را متوقف کرده و با شریک زندگی‌تان در میان بگذارید. بهتر است آهسته پیش روید و با یکدیگر گفتگو کنید تا از آسایش هر دو نفر اطمینان حاصل شود.

 • پیش نوازی را پیگیری کنید

چنانچه نگران آلودگی دستانتان در حین پیش نوازهای جنسی هستید، حتماً دستمال کاغذی را در کنار خود قرار دهید. اگر شما یا شریک زندگی‌تان از لمس خون ناخوشایند می‌شوید، می‌توانید شیوه‌های دیگری را برای تحریک یکدیگر بیابید.

 • آیا امکان برقراری رابطه جنسی دهانی در دوران قاعدگی وجود دارد؟

داشتن رابطه جنسی دهانی در طول دوره عادت ماهانه بی‌خطر است. اگر نگران نشت خون هستید، از فنجان قاعدگی، اسفنج ضدبارداری یا تامپون استفاده نمایید. چنانچه تمایل ندارید چیزی در واژن خود قرار دهید، می‌توانید از کاندوم دهانی نیز بهره بگیرید. این وسیله از جنس لاتکس و به شکل مربع است که در رابطه جنسی دهانی کاربرد دارد و علاوه بر جلوگیری از نفوذ خون، از ابتلا به بیماری‌های آمیزشی نیز پیشگیری می‌نماید.

احتمال حاملگی در زمان رابطه جنسی در دوران عادت ماهانه

اگر برنامه‌ای برای بارداری ندارید، استفاده از یک روش پیشگیری از بارداری مانند کاندوم، صرف‌نظر از مرحله‌ای که در چرخه قاعدگی خود قرار دارید، می‌تواند به شما کمک کند. احتمال باردار شدن شما در طول دوران قاعدگی کمتر است، اما همچنان امکان بارداری در این زمان وجود دارد.

  فرق فرزندان IVF و طبیعی

احتمال زیادی دارد که شما در زمان تخمک‌گذاری، که تقریباً 2 هفته قبل از شروع قاعدگی رخ می‌دهد، باردار شوید. با این حال، طول چرخه قاعدگی در افراد مختلف متفاوت است؛ طول چرخه شما حتی ممکن است ماهانه تغییر کند. اگر چرخه قاعدگی کوتاهی دارید، احتمال بارداری در دوران پریود بیشتر است. همچنین در نظر داشته باشید که اسپرم می‌تواند تا 7 روز در بدن شما زنده بماند.

بنابراین، به عنوان مثال، اگر چرخه 22 روزه‌ای دارید و بلافاصله پس از شروع قاعدگی، تخمک‌گذاری انجام می‌شود، این احتمال وجود دارد که در حالی که اسپرم هنوز در دستگاه تناسلی شما حضور دارد، تخمک آزاد شود.

جمع بندی

برقراری رابطه جنسی در دوران پریود بی‌خطر است و می‌تواند مزایایی همچون کاهش درد قاعدگی، سردرد پریودی و حتی کوتاه شدن مدت و میزان خونریزی قاعدگی را به همراه داشته باشد. اما در هر حال باید رابطه جنسی ایمن داشته باشید. چنانچه در زمان قاعدگی رابطه جنسی برقرار کنید، همچنان امکان بارداری وجود دارد و خطر ابتلا یا انتشار عفونت‌های آمیزشی افزایش می‌یابد. اگر قصد دارید در طول دوران عادت ماهانه رابطه جنسی داشته باشید، از قبل برنامه‌ریزی کنید تا کمترین آزار و اذیت را متحمل شوید و هم خودتان و هم شریک زندگی‌تان در امنیت و آسایش قرار گیرید.

بهترین راهکار این است که اپلیکیشن رصد چرخه قاعدگی را بر روی گوشی خود نصب کنید. این نرم‌افزار با دریافت اطلاعاتی همچون سن، تاریخ شروع آخرین پریود، طول مدت دوره و بسیاری داده‌های دیگر، می‌تواند شما را از وضعیت چرخه قاعدگی‌تان آگاه سازد. به عنوان مثال، روزهای تخمک‌گذاری، آغاز دوره بعدی و همچنین اطلاعاتی درباره بیوریتم بدن شما از لحاظ جسمی، روحی و ذهنی در اختیارتان قرار می‌دهد. در این صورت می‌توانید به راحتی از خود مراقبت کنید.

سؤالات رایج

 • اگر اسپرم قبل از دوره قاعدگی وارد رحم شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

به طور کلی، احتمال باردار شدن شما درست پیش از پریود بسیار ناچیز است. چنانچه یک یا دو روز قبل از شروع قاعدگی، رابطه جنسی برقرار کنید، این امکان وجود دارد که قبلاً تخمک‌گذاری صورت گرفته باشد، اما تخمک تنها تا حدود 24 ساعت زنده خواهد ماند.

 • آیا می‌توان درست قبل یا در حین دوره عادت ماهانه باردار شد؟

بله، اما احتمال آن کم است. به طور کلی، کمترین احتمال بارداری را در روزهای پیش از قاعدگی دارید. همانطور که پریود آغاز می‌شود و سپس به پایان می‌رسد، شانس بارداری افزایش می‌یابد. احتمال حاملگی پیش از پریود نیز اندک است، اما غیرممکن نیست.

 • آیا رابطه جنسی در دوران قاعدگی خطرناک‌تر است؟

خطر ابتلا به عفونت ناشی از رابطه جنسی در طول قاعدگی بیشتر است. طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، برقراری رابطه ایمن در زمان پریود بسیار حائز اهمیت است، زیرا در این مدت ممکن است بیماری‌های مقاربتی نظیر HIV را دریافت یا منتقل کنید. ویروس‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا ممکن است در خون قاعدگی حضور داشته باشند.

فهرست مطالب

فیبروم رحم چیست
فیبروم رحم چیست و چگونه درمان می‌شود؟

هر نوع توده غیر متعارف در بافت‌های بدن می‌تواند خطرناک باشد و نادیده گرفتن آنها مشکل آفرین می‌شود. در نظر داشته باشید حتی توده‌های غیر سرطانی نیز می‌توانند باعث بیماری‌های خاص شوند، بنابراین در صورت تشخیص هر نوع توده در بافت‌های بدن خود باید به سراغ متخصصان حرفه‌ای بروید. یکی

ادامه مطلب »
علت آندومتریوز
آندومتریوز چیست؟

 علائم آندومتریوز، راهکارهای کنترل و درمان شیوه درمانی آندومتریوز بستگی به میزان شدت بیماری، نوع اختلال و وضعیت بالینی فرد مبتلا دارد. در  این مقاله همراه با یکی از متخصصین کلینیک ناباروری رستاک، این موضوع را بررسی می کنیم.  به طور کلی، درمان این عارضه ترکیبی از دارودرمانی برای مهار

ادامه مطلب »
راهنمای رابطه جنسی در دوران قاعدگی
نکات و راهنمای رابطه جنسی در دوران قاعدگی

رابطه جنسی در دوران قاعدگی امری طبیعی است و از نظر پزشکی هیچ مشکلی برای آن وجود ندارد. با این حال، باید به برخی نکات توجه کرد. ازجمله اینکه احتمال بارداری و انتقال بیماری های آمیزشی در این دوره افزایش می‌یابد. بنابراین، استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری و بیماری‌های

ادامه مطلب »