مرکز ناباروری رستاک

جراحی میکروسکوپی آقایان

متاسفانه در دوران قدیم با اینکه طبیبان ماهر به درمان مردم مشغول بودند، اما برخی از بیماری‌ها قابل درمان محسوب نمی‌شدند؛ زیرا تجهیزات و ابزار لازم برای برخی از روش‌های درمانی وجود نداشت. اما در حال حاضر و با توسعه تکنولوژی‌های موجود در علم پزشکی، خوشبختانه انواع بیماری‌ها قابل درمان هستند. یکی از سخت‌ترین بیماری‌هایی که در گذشته قابل درمان نبود، ناباروری مردان محسوب می‌شد که در حال حاضر روش‌های مختلفی برای حل این معضل روی کار آمده‌اند. علاوه بر IVF جراحی میکروسکوپی نیز یکی از همین راه‌حل‌های درمانی برای رفع ناباروری مردان است.

این روش جراحی در رشته اورولوژی مطرح است و بیش از هر بیماری دیگری بر روی واریکوسل مردانه تمرکز دارد. هر چند اورولوژی برای درمان سنگ کلیه و سایر بیماری‌های مربوط به مجاری ادراری استفاده می‌شود اما این نوع جراحی بیشتر برای درمان ناباروری مردان قابل انجام خواهد بود. برای اینکه اطلاعات بیشتری در مورد این روش جراحی کسب کنید، می‌توانید راهنمای زیر را تا انتها بخوانید.

جراحی میکروسکوپی چه نوع جراحی است؟

جراحی میکروسکوپی در کلینیک ناباروری

طبق آمار و تحقیقات به دست آمده، حدود 40 درصد از ناباروری‌های زوجین به وضعیت مردان مرتبط است. متاسفانه مردان نابارور دارای مشکلاتی هستند که به اختلالات اسپرم آنها مرتبط است. برای مثال برخی از مردان در مایع منی خود به اندازه کافی اسپرم ندارند، در برخی دیگر از موارد تحرک اسپرم کافی نیست یا اینکه اسپرم با ناهنجاری‌های مادرزادی و اکتسابی درگیر است و همین امر مانع باروری آن می‌شود.

نگران نباشید، در حال حاضر با توسعه مدرن علم پزشکی روش‌های جدیدی برای تغییر وضعیت اسپرم‌ها تعبیه و طراحی شده است. علاوه بر دارو درمانی که در برخی مواقع مشکل بیمار را رفع می‌کند، رو‌ش‌های دیگری نیز برای درمان ناباروری مردان وجود دارد. جراحی میکروسکوپی ناباروری مردان نیز یکی از همین روش‌های نوین محسوب می‌شود.

در صورتی که مردان به بیماری واریکوسل یا واریس ناحیه تناسلی دچار باشند، توانایی باروری خود را از دست می‌دهند و برای درمان این مشکل نیز باید از عمل میکروسکوپی واریکوسل کمک بگیرند. در نظر داشته باشید واریس اندام تناسلی دلایل مختلفی دارد که با گذر زمان بر کیفیت اسپرم‌ها تاثیر می‌گذارد و تحرک آنها را کاهش می‌دهد.

بهترین روش درمانی واریکوسل مردان

روش‌های مختلفی برای درمان واریکوسل مردان وجود دارد. اولین روش درمانی این مشکل ناباروری مردان، دارو درمانی خواهد بود. در واقع متخصص با تجویز دارو می‌تواند واریکوسلی که خیلی پیشرفت نکرده است را رفع کند. به جز دارو درمانی مابقی روش‌ها، از طریق جراحی قابل انجام خواهند بود.

ناگفته نماند برخی از روش‌های جراحی با عوارض زیادی همراه هستند. برای مثال افرادی که از روش جراحی سنتی برای درمان واریکوسل خود استفاده کرده‌اند، با گذر زمان درگیر عوارض شده‌اند. اما براساس آمار و گزارشات به دست آمده، بهترین روش درمان واریکوسل، جراحی میکروسکوپی است.

به عبارت دیگر این روش درمانی استانداردترین و دقیق‌ترین جراحی برای درمان واریس تناسلی مردان به حساب می‌آید که توسط بهترین و حرفه‌ای‌ترین متخصصان مراکز ناباروری قابل انجام خواهد بود. نگران نباشید این روش جراحی کمترین عوارض ممکن را به همراه دارد و دوره ریکاوری آن خیلی طولانی نخواهد بود.

جراحی میکروسکوپی واریکوسل

همان‌طور که از نام این روش جراحی مشخص است، متخصص با استفاده از میکروسکوپ نمای بزرگ‌تر و بهتری از وریدهای بیمار خواهد داشت. همین امر باعث می‌شود، اورولوژیست راحت‌تر علت واریکوسل را تشخیص دهد و برای درمان آن دست به کار شود.

  PRP رحم و تخمدان، راه‌حلی برای درمان ناباروری

جراحی میکروسکوپی واریکوسل هم توسط فوق متخصص اورولوژی قابل انجام است و هم می‌توان از فوق متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری کمک خواست. طی این عمل جراحی متخصص سرخرگ‌های بیمار و عروق لنفاتیک دستگاه تناسلی مرد را از یکدیگر جدا می‌کند.

همچنین این متخصصان طی این روش جراحی می‌توانند وریدهای کوچک سایزی که در آینده باعث واریسی شدن دستگاه تناسلی مردان می‌شوند را تشخیص دهند و آنها را درمان کنند. عمل میکروسکوپی مزایای زیادی دارد؛ زیرا متخصص به راحتی می‌تواند وریدهای خیلی ریز و جزئی را ببیند.

نحوه انجام جراحی میکروسکوپی واریکوسل

متخصصان مجری جراحی میکروسکوپی

برای انجام این عمل جراحی فوق متخصص منتخب بیمار بعد از انجام معاینات و آزمایش‌های لازم بیمار را برای عمل جراحی آماده می‌کند. طی این جراحی برش کوچکی در قسمت پایین شکم بیمار ایجاد می‌شود. توجه داشته باشید، این برش با کمک میکروسکوپ قابل انجام خواهد بود.

در طول عمل جراحی میکروسکوپی واریکوسل عروق بیضه بیمار همچنان در صحت و سلامت کامل به سر می‌برند. در ادامه شریان‌ها و لنف بیضه‌ها توسط متخصص قابل تشخیص خواهند بود و از یکدیگر جدا می‌شوند. خبر خوب اینکه عوارض این روش جراحی بسیار پایین و جزئی خواهند بود.

فراموش نکنید همیشه جراحی واریکوسل روش درمانی این بیماری نیست اما در صورتی که بیمار دچار درد و خشکی پوست بیضه است یا توانایی باروری ندارد، باید از عمل میکروسکوپی کمک بگیرد. میکروسکوپ‌ حرفه‌ای حاضر در طول این عمل جراحی قدرت تشخیص متخصصان را توسعه می‌دهد.

درجه سختی جراحی میکروسکوپی واریکوسل

زمانی که کلمه جراحی به گوش شما می‌خورد، بدون شک دچار ترس می‌شوید و فکر می‌کنید باید درد و خونریزی زیادی را تحمل کنید. در حالی که جراحی میکروسکوپی واریکوسل چنین شرایطی به همراه ندارد. در واقع این روش جراحی خیلی زمان‌بر نیست و متخصص حرفه‌ای به صورت سرپایی آن را انجام می‌دهد.

طول مدت این عمل جراحی به طور معمول یک ساعت است و جراح متخصص از یک بی‌حسی موضعی و عمومی برای بی‌حس کردن قسمت مورد نظر بدن بیمار استفاده می‌کند. طی این عمل جراحی می‌توان تمام وریدهای حاضر در بیضه را مشاهده کرد.

در ادامه اورولوژیست برش کوچکی در بالای کیسه بیضه‌های بیمار ایجاد می‌کند که درد بسیار کمی خواهد داشت. در طول این عمل جراحی لازم نیست متخصص لایه‌های عضلانی دیواره شکم بیمار را باز کند، به همین دلیل روند بهبود و ریکاوری این عمل جراحی خیلی سخت و طولانی نخواهد بود.

آیا بعد از جراحی میکروسکوپی، واریکوسل برمی‌گردد؟

شاید شنیده باشید که برخی از بیماری‌ها حتی بعد از اجرای عمل جراحی دوباره به بدن بیمار برمی‌گردند. در برخی موارد بیماری واریکوسل نیز به همین شکل خواهد بود اما به روش درمانی مورد نظر بستگی دارد. برای مثال اگر بیمار از طریق دارو درمانی واریکوسل خود را درمان کند، ممکن است با گذر زمان دوباره بیماری برگردد.

این در حالی است که جراحی میکروسکوپی عارضه‌ای ندارد و بعد از جراحی شانس عود کردن این بیماری بسیار پایین خواهد بود. طبق آمار و گزارشات به دست آمده شانس بازگشت بیماری واریکوسل بعد از عمل میکروسکوپی تنها نیم درصد است.

  ناباروری و دلایل آن

از آنجایی که طی این عمل جراحی وریدهای پیچیده و متورم به طور کامل مسدود می‌شوند و دقت این عمل جراحی بسیار بالا است، هیچ مشکل و عارضه‌ای در این عمل به وجود نمی‌آید. از این رو بیماری واریکوسل هرگز شانس برگشت دوباره به بدن بیمار را پیدا نخواهد کرد.

مزایای جراحی میکروسکوپی واریکوسل مردان

نتیجه حاصل از جراحی میکروسکوپی

براساس اطلاعات به دست آمده، جراحی میکروسکوپی بهترین روش برای درمان واریکوسل مردانی است که به ناباروری مبتلا هستند. دقت این روش جراحی بسیار بالا است و همین امر باعث می‌شود بیماری به طور کامل قابل تشخیص و درمان باشد.

 در نتیجه احتمال بازگشت واریکوسل بسیار کم خواهد بود. از آنجایی که با کمک این روش درمانی می‌توان خیلی سریع علت بیماری را تشخیص داد و برای درمان آن دست به کار شد، می‌توان گفت عمل میکروسکوپی واریکوسل روند بسیار ساده‌ای دارد.

 همچنین دسترسی به وریدهای آسیب دیده بیمار از دیگر مزایای این روش به حساب می‌آید. در ادامه سایر مزایای این روش جراحی را نام می‌بریم:

 • امکان تفکیک ساده و راحت شریان‌ها و وریدها از یکدیگر
 • کاهش احتمال بازگشت بیماری واریکوسل
 • کاهش علائم ناشی از بیماری واریکوسل
 • کاهش ریسک آتروفی بیضه
 • کاهش احتمال مبتلا شدن به هیدروسل
 • کاهش هزینه‌های درمانی واریکوسل
 • جلوگیری از هزینه‌ کردن مجدد

مراقبت‌های بعد از جراحی میکروسکوپی واریکوسل

به طور معمول بعد از جراحی بیمار با درد و مشکلاتی روبرو است که این درد و ناراحتی‌ها امری عادی محسوب می‌شوند. بعد از جراحی میکروسکوپی واریکوسل نیز بیمار در بیضه‌ها و کشاله ران خود احساس درد و ناراحتی دارد. حتی در برخی موارد نیز کبودی‌هایی در قسمت بیضه مشاهده می‌شوند.

اگر بیضه‌های شما بعد از این عمل جراحی کمی تورم دارند، نگران نباشید؛ زیرا این تورم و کبودی‌ها 2 الی 3 هفته بعد از عمل جراحی از بین می‌روند. حین دوره ریکاوری خود باید نکات و مراقبت‌های لازم را در نظر بگیرید. در ادامه برخی از این مراقبت‌ها را به طور خلاصه شرح می‌دهیم:

 • به مدت یک هفته از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید
 • به مدت 2 هفته از شورت‌های محافظ خاصی که در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند استفاده کنید
 • اگر پانسمان محل عمل شما ضد آب باشد، بلافاصله بعد از جراحی می‌توانید دوش بگیرید
 • بعد از عمل میکروسکوپی واریکوسل لازم نیست پانسمان را تعویض کنید
 • بعد از 3 روز می‌توانید پانسمان محل جراحی خود را به طور کامل بردارید
 • طی یک هفته تا 10 روز بعد از این عمل جراحی به مطب متخصص مورد نظر مراجعه کنید

کاربردهای جراحی میکروسکوپی در ناباروری مردان

در اورولوژی جراحی‌های مختلفی وجود دارند که به روش میکروسکوپیک انجام می‌شوند. از آنجایی که کیفیت این جراحی بیشتر است و نتیجه نهایی آنها بهتر خواهند بود، متخصصان بیشتر به انجام جراحی‌های میکروسکوپیک تمایل دارند. برخی از رایج‌ترین و بهترین جراحی‌های مربوط به مشکل ناباروری مردان عبارت هستند از: 

 • جراحی میکروسکوپیک واریس بیضه مردان
 • جراحی میکروسکوپیک ترمیم و اصلاح  لوله وازدفران یا بازگشایی وازکتومی
 • جراحی میکروسکوپیک ترمیمی در ناباروری

مشکلات مربوط به ناباروری به راحتی قابل تشخیص نخواهند بود، بنابراین جراحان باید از روش‌های استاندارد و دقیق برای تشخیص علت ناباروری و رفع آن استفاده کنند. جراحی‌های میکروسکوپی احتمال عود مشکل را بعد از عمل تا جای ممکن کاهش می‌دهند، در حالی که سایر روش‌های جراحی چنین شرایطی ندارند.

  درمان ناباروری و روش های آن چند درصد موفق هستند؟

به عبارت دیگر طی این جراحی‌ها بزرگنمایی به حدی است که دقت متخصص در مشاهده و بررسی وضعیت درونی دستگاه تناسلی مردان تا جای ممکن افزایش می‌یابد. در ضمن این جراحی‌ها از آسیب به عروق لنفاتیک حاضر در ناحیه بیضه جلوگیری می‌کنند زیرا دقت آنها بسیار بالا است.

هزینه جراحی میکروسکوپی واریکوسل

روند انجام جراحی میکروسکوپی

بدون شک می‌دانید که هزینه‌های خدمات پزشکی در هر منطقه و با توجه به شرایط خاص، متغیر و متفاوت هستند. جراحی‌ها نیز یکی از همین خدمات پزشکی محسوب می‌شوند که هزینه‌های متغیری خواهند داشت. هر یک از متخصصان حرفه‌ای برای جراحی‌های خود هزینه‌های متفاوتی درخواست می‌کنند.

به زبان ساده هزینه جراحی میکروسکوپی همیشه یکسان نیست و تحت تاثیر عوامل مختلفی خواهد بود. تخصص فرد جراح از جمله اصلی‌ترین مسائل و عوامل تاثیرگذار بر روی هزینه این جراحی‌ها به حساب می‌آید. در ادامه برخی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت این جراحی را نام می‌بریم:

 • محل و موقعیت مطب یا مرکز مجری این عمل جراحی
 • خدمات قابل ارائه قبل و بعد از جراحی
 • تخصص و تجربه جراح و اورولوژیست
 •  علت انجام این جراحی

متاسفانه مردان رگ‌های واریسی بیضه‌های خود را نادیده می‌گیرند و همین امر باعث می‌شود با گذر زمان حتی به مشکل ناباروری دچار شوند. بنابراین هرگز مشکلات واریسی دستگاه تناسلی خود را نادیده نگیرید و بلافاصله برای درمان و رفع این مشکلات دست به کار شوید. 

استخراج میکروسکوپی اسپرم برای درمان ناباروری

علاوه بر جراحی میکروسکوپی واریکوسل، از این روش درمانی برای رفع سایر مشکلات ناباروری مردان نیز کمک می‌گیرند. در صورتی که مرد به ناباروری دچار باشد، برای انجام لقاح باید اسپرم او را از بیضه خارج کرده و به درون تخمک تزریق کنند یا سر راه تخمک قرار دهند.

برای استخراج اسپرم از بیضه مردان می‌توان عمل میکروسکوپیک را تجربه کرد. طی این عمل جراحی متخصص چندین برش ریز در بیضه مرد ایجاد می‌کند و مقداری از بافت بیضه را برمی‌دارد. در ادامه این بافت را زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌دهد و اسپرمی را از درون این بافت خارج می‌کند.

بعد از پیدا کردن اسپرم، متخصص می‌تواند بلافاصله اسپرم را برای بارور کردن تخمک استفاده کند. البته در برخی موارد نیز، متخصص اسپرم خارج شده را منجمد و ذخیره خواهد کرد. فراموش نکنید مرد بعد از استخراج میکروسکوپیک اسپرم از بیضه نیز تا چند روز به ریکاوری و استراحت نیاز خواهد داشت.

جراحی‌های میکروسکوپی ناباروری مردان در کدام مراکز انجام می‌شود؟

در دنیای مدرن امروزی علم پزشکی تا حد زیادی پیشرفت کرده است، به طوری که انجام جراحی میکروسکوپی در بسیاری از مراکز ناباروری امکان‌پذیر خواهند بود. ما سعی کردیم اطلاعات دقیقی در مورد نحوه اجرا و دلیل انجام این نوع جراحی‌ها را در اختیار شما قرار دهیم.

اگر شما نیز به واریکوسل مبتلا هستید و این بیماری باعث ناباروری شما شده، توصیه می‌کنیم به یکی از کلینیک‌های ناباروری مراجعه کنید. مرکز ناباروری رستاک نیز یکی از حرفه‌ای‌ترین مراکز ناباروری است که تیم متخصص این مرکز پیشرفته می‌توانند انواع جراحی‌های میکروسکوپی را برای شما انجام دهند. 

فهرست مطالب

دلایل ناباروری مردان
ناباروری مردان چه دلایلی دارد؟

ناباروری به شرایطی گفته می‌شود که در آن فردی که از نظر جنسی فعال است توانایی تولید مثل نداشته باشد. زوجینی که روابط جنسی منظم داشته و از روش‌های پیشگیری استفاده نمی‌کنند اما پس از گذشت یک سال همچنان صاحب فرزند نمی‌شوند با معضل ناباروری روبرو هستند. به طور تقریبی

ادامه مطلب »
ناباروری زنان
ناباروری زنان چیست و چه دلایلی دارد؟

نگرانی‌های مربوط به ناباروری زنان ناباروری به معنای تلاش ناموفق و مکرر برای باردارشدن است که رابطه جنسی حفاظت نشده و دائمی حداقل به مدت یک سال تکرار می‌شود. طبق آمار، ارقام و آزمایش‌هایی که از زوجین دریافت شده است، یک سوم مشکلات مربوط به ناباروری از سلامت و وضعیت

ادامه مطلب »
عدم تناقض رابطه جنسی و بارداری
رابطه جنسی در زمان بارداری و بعد از بارداری  

آیا حاملگی علاقه شما به رابطه جنسی را افزایش داده است یا اینکه برقراری رابطه جنسی در زمان حاملگی آخرین چیزی است که به ذهن شما خطور می‌کند؟ در هر صورت بد نیست اطلاعات کاملی در مورد رابطه جنسی و بارداری داشته باشید تا بتوانید در این دوران خاص سالم

ادامه مطلب »